Akut lösemilerde anti-lösemik tedavi ile serum eritropoietin düzeyi arasındaki ilişki
- Tez No: 31312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışma; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji - Onkoloji Bilim Dalında takip edilen, akut lösemili 17 hastada (13 ANLL, 4 ALL) sitostatik tedavi öncesi, sırası ve sonrasında serum Epo seviyelerinde olabilecek değişiklikleri değerlendirmek amacıyla yapıldı. Tedavi öncesi serum EPO düzeyleri kontrol gurubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Hb9 gr/dl olanlara göre anlamlı olarak yüksek ve Hb-Epo arasında zıt ilişki bulundu. Hastaların hepsinde serum Epo seviyeleri tedavi sırasında aşırı şekilde yüksek bulundu ve tedavi sonrasında ise başlangıç değerlere düştü. Anemiye ikincil arttığı düşünülen Epo, ilginç olarak hastaların Hb düzeylerinde tedavi sırasında destek tedavileri nedeniyle belirgin değişiklik olmamasına rağmen, sitostatik tedavi ile arttığı tesbit edildi. Tedavi sırasında serum Epo artışı ile Hb, Hct, Lökosit, trombosit, BUN, kreatinin, AST ve ALT arasında ilişki bulunamadı. Tedavi sonrasında serum Epo seviyeleri ile lökosit ve trombosit sayılan arasında anlamlı ilişki tesbit edildi. Sonuç olarak; Epo salgılanmasından sadece Hb düzeylerinin değil aym zamanda kemik iliğinin hormana verdiği yanıtın da etkisi olabilir. Ayrıca böbrek hipoksisinin, karaciğer ve kemik iliği makrofajlanndan böbrek dışı Epo üretimininde bu artışta rol alabileceği inancındayız. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed for evaluating the probable changes in serum erythropoietin (Epo) levels before, during and after the cytostatic treatment of 17 patients who were diagnosed to have acute leukemia (13 of them were ANLL and 4 of them were ALL), in the Department of Haemotology - Oncology, Ankara University Medical Faculty. The serum Epo levels of the patients were higher than the levels of the control group and this was statistically significant. In the patitents whose Hb was