Senî Ali Dîvânı: İnceleme-metin
Senî Ali Divan: Analysis text
  1. Tez No: 313132
  2. Yazar: GÜLŞEN CANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 474
Özet
Dîvândan elde ettiğimiz bilgiler doğrultusunda 16. yüzyıla ait olan eserin iki yazma nüshası Süleymaniye Kütüphanesi, Uşşaki Tekkesi Bölümü, nr. 161 ve nr. 181'de kayıtlıdır. Yaptığımız araştırmalarda Senî Ali Dîvânı'nın başka yazma nüshalarına rastlayamadık.Bu çalışmamızla Senî Ali'nin iki nüshası bulunan el yazması dîvânını çeviriyazıya aktararak gün ışığına çıkarttık. Beş ana bölümden oluşan eserin birinci bölümü Senî Ali'nin hayatına, edebi kişiliğine ve bağlı olduğu tarikata; ikinci bölüm dîvânın şekil yönünden incelenmesine, üçüncü ve dördüncü bölüm dîvânın din ve tasavvuf yönünden incelenmesine son bölüm ise dîvân metnine ayrılmıştır.Samimi ve lirik üslûbuyla tasavvufi düşüncelerini anlatmak için dîvânını kaleme alan Senî Ali, Dîvân edebiyatının genel anlayış ve estetik kurallarına uymuştur. Bu çalışma sayesinde şâirimizin edebiyat tarihimizdeki yerini alması ümidini taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
Accordance with the information obtained from the couch to 16 two write-century copy of the work Süleymaniye Library, Department of Ussaki Convent, nr. 161 and no. 181 registered. I write copies of the research we could not find any other Court of Ali.Two copies of the manuscripts in this our work of Ali I çeviriyazıya Bureau have removed by passing the light of day. The first part of the work consists of five main sections: the life of Ali I, and is connected to the literary personality cult, and the second chapter to examine in terms of shape couch, divan of religion and mysticism in terms of the third and fourth sections examine the text of the last chapter is divided into the divan.Bureau of intimate and lyrical Seljuks era who wrote to tell of his mystic thoughts you Ali, the general understanding of Ottoman literature and abided by the rules of aesthetics. Literature, history, hope to replace this carry through the work of poet.