Sosyolojik bir kurum olarak dinlerin muhasebe sistemleri üzerindeki etkileri
The effects of religions as a sociological institution on accountance systems
- Tez No: 313145
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ KIRLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İşletmeler, sürekli büyüyen ve karmaşıklaşan yapıları dikkate alındığında idare edilmeleri gün geçtikçe zorlaşan, yoğun rekabet ortamında varlıklarını sürdürebilmek için güncel bilgilere ihtiyaç duyan organizasyonlardır. İşletmelerin sürekliliğini ve faaliyetlerinin aksamadan gerçekleşmesini sağlamak için ihtiyaç duydukları bu bilgiler, muhasebe verileri tarafından karşılanmaktadır. Muhasebe verileri sayesinde işletmeler, kendi bünyelerinde ve dış çevrelerinde olan biteni izleyebilirler, durum tespiti yapabilirler, risklere karşı önlem alabilirler ve geleceklerini programlayabilirler. Bu bağlamda işletmelerin elde ettikleri muhasebe verileri ne kadar doğru ve güvenilir ise, işletmelerin yönetim kademelerindeki kişilerin işletme için çizeceği rotanın takip edilebilmesi de o derece mümkün olacaktır. Muhasebe verileri ilk bakışta sayısal değerlerden oluşan mekanik bir kaç tablodan ibaret gibi görülebilir. Fakat mevcut sayısal değerleri bir araya getirenler ve bu değerler ışığında analizler yapacak olanlar bireylerdir. Bireylerin içinde bulundukları kültürel yapı onların oluşturdukları muhasebe verilerini veya muhasebe verileri ışığında aldıkları kararları etkileyecektir. Kültürü oluşturan pek çok unsur vardır, din de bunlardan biridir. Kültürel bir unsur olan din sosyolojik kurumlar içinde sınıflandırılmaktadır ve toplumun yapısını şekillendirmektedir. En önemli toplumsal ilişki biçimlerinden biri olan ekonominin din kavramından etkilenmediğini düşünmek yanlış olacaktır. Ekonomik aktörlerden olan işletmelerin dili olarak kabul edilen muhasebe disiplininin de dinlerden etkilenmiş olacağı açıktır. Bu çalışmada semavi dinlerin ve Asya dinleri olarak adlandırılan beşeri kaynaklı öğretilerin muhasebe disiplininin oluşumuna muhtemel etkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Enterprises are the organizations which require actual information in order to maintain their existence in this constantly growing, getting difficult to manage their complex structure and extensively competition environment. These information; required in order to maintain enterprises? consistency and their actions, are fulfilled by accountancy data. Through accountancy data enterprises can monitor incidents that happen in their inner structure and outer environment, can make assessments, can take precautions against risks and program their future. In this context if the accountancy data is accurate and reliable, the enterprises? managers can monitor the route they track for the enterprise. Accountancy data may be seen as mechanical charts that are consisted of numbers at first, but on the other hand individuals are the ones who gather these numerous values and make analysis in the light of these data. The cultural structures of these individuals will affect the data that they form and their decisions they make through these data. There are a lot of elements that form culture. And religion is one of them. Religion as a cultural element is classified within sociological institutions and form society?s structure. It would be inaccurate to think that economy, one of the most important sociological relationships, would not be affected by religion. Accountancy discipline which is accepted as economical actor, enterprises? language is also affected by religions. In this study the possible effects of Abrahamic religions and human oriented Asian religions on accountancy discipline?s formation is studied.