Suça maruz kalmış, 8-18 yaş arası çocuk ve ergenlerin mağduriyetlerinin incelenmesi: Manisa ili örneği
A case study to to determine the variations in abuse of children and adults aged 8-18: Sample of province of Manisa
- Tez No: 313161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLAL ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışma, Manisa ili Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü'nde, mağduriyetin yaşandığı ilk müracaat anında, suça maruz kalmış, 8-18 yaş arası, çocuk ve ergen mağdurların, algılarının neler olduğunu cinsiyetlerine, yaşlarına, mağduriyet türlerine, mağduriyetin yaşandığı yere, mağdurun kimin bakımında olduğuna, sosyo-ekonomik durumuna ilişkin verileri tespit etmeyi amaçlamaktadır.Buna bağlı olarak çalışmada yer alan, suça maruz kalmış, 8-18 yaş arası, çocuk ve ergen mağdurlara uygulanan ankette hangi maddeler arasında istatiksel olarak anlamlı farklılarının olup olmadığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırmada, çalışma grubu 100 kişiden oluşmaktadır. Araştırma, yöntem olarak görüşme ve anket yolu ile yapılmıştır.Veri toplama aşamasında, suça maruz kalmış çocuk mağdurların heyecanları, ne yapacaklarını bilememeleri, özellikle cinsel istismar konusunda ailelerinin bilgilendirilmemesi ile mağduriyeti oluşturan kişilerin cezalandırılması isteği, soruşturma ve kovuşturmanın biran evvel yapılması talepleri, kız çocuğu mağdurlarının ifade vermede erkek görevlilere karşı zorlandığı, buna istinaden de ifadelerini eksik verdikleri gözlemlenmiştir.Çalışmada veriler, Manisa Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü'ne gelen ilk 100 mağdura, 2010 Eylül ayı ile 2011 Ocak ayları arasında araştırmacı tarafından geliştirilen ?Mağduriyet Algısı Anketi? uygulanarak gerçekleştirilmiştir. ?Mağduriyet Algısı Anketi? sonucu bağımsız t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve farkın kaynağını bulmak içinde Tukey Harfleme Testi uygulanmıştır.Elde edilen bulgulara göre:?Suça maruz kalmış, 8-18 yaş arası, çocuk ve ergen mağdurların, cinsiyetlerine göre, ,mağduriyet algıları arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Bu farklılık erkek cinsiyet mağdurlar lehine anlamlı fark bulunmuştur.?Suça maruz kalmış, 8-18 yaş arası, çocuk ve ergen mağdurların, yaşlarına göre, ,mağduriyet algıları arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Bu farklılık 15-17 yaş arası, çocuk ve ergenler lehine anlamlı bulunmuştur.?Suça maruz kalmış, 8-18 yaş arası, çocuk ve ergen mağdurların, mağduriyet türüne göre, mağduriyet algıları arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Bu farklılık darp (şiddet) lehine anlamlı bulunmuştur.?Suça maruz kalmış, 8-18 yaş arası, çocuk ve ergen mağdurların, mağduriyetin yaşandığı yere göre, mağduriyet algıları arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Bu farklılık diğer seçeneği (okul, inşaat alanları) ve sokaklarda gerçekleşme şeklinde anlamlı fark bulunmuştur.?Suça maruz kalmış, 8-18 yaş arası, çocuk ve ergen mağdurların, kimin bakımında olduğuna göre mağduriyet algıları arasında, anlamlı farklılık görülmüştür. Bu farklılık öz (anne-baba) mağdurlar lehine anlamlı bulunmuştur.?Suça maruz kalmış, 8-18 yaş arası, çocuk ve ergen mağdurların, sosyo - ekonomik durumuna göre, mağduriyet algıları arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Bu farklılık 600-1000 TL lehine anlamlı bulunmuştur.Sonuç olarak araştırma sonuçları, çocuk ve ergen mağdurların, mağduriyet düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study seeks to determine the data regarding the conceptions of victims their sexes age groups the offence types locations where the crimes took place by whom the victims were being supervised and the socioeconomic status of the abused children and adults whose ages ranged from 8 to 18 at their legal application soon after the offensive incidents to Manisa Police Directorate Department of Minors.Accordingly every effort was made to clarify whether the abused children adults between the ages of 8 and 18 were statistically meaningfully aware of which items on the survey directed them The study consists of 100 individuals and research was carried out via interviews and surveys.At the stage of data gathering moods of abused children their confusions their demands of not informing their families especially in cases of sexual offensives of not charging the abusers of urgent inquiry launch were very frequent and female abused individuals had difficulty during their questioning consequently they didn?t accurately answer the questions directed to them.The study data were processed by the researcher from September 2010 to January 2011 through conception of abuse survey applied to the fist 100 abused individuals who applied to Manisa Police Directorate Department of Minors Relying on the Conception of Abuse Survey independent test and single way variance analize to obtain the elements of variation Tukey Lettering Tests were used.According to obtained findings:?A substantial variation in conception of abuse among the abused children and adults aged 8 to 18 has been determined and this variation was for the benefit of males.?A substantial variation in age groups among the abused children and adults aged 8 to 18 has been determined and this variation was for the benefit of individuals aged 15 to 17.?A substantial variation in location of abuse groups among the abused children and adults aged 8 to 18 has been determined and this variation was recorded as streets construction sites and schools.?A substantial variation in supervision persons among the abused children and adults aged 8 to 18 has been determined this variation was in fovour of biological parents.?A substantial variation in socio economical status among the abused children and adults aged 8 to 18 has been determined and this variation was in fovour of 600 1000 income group.As a result study outcomes show that there is a substantial variation in the levels of being abused among child and adult victims