Türk kültüründe sembollerin dili
Language of symbols in Turkish culture
- Tez No: 313184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Kültür, insanın hayatı boyunca ürettiği bütün her şey olarak tanımlanmaktadır. Bundan dolayı kültür ile gelenek arasındaki ilişki kuvvetlidir. Çünkü gelenekler genellikle kültürel yapılar tarafından şekillenir. Ancak modern dönemlerin başlamasından sonra bu durum değişir.Semboller toplumların genetik kodları gibidir. Bu kodlar toplum tarafından bir sonraki nesle aktarılır. Zaman içerisnde ihtiyaca göre şekillenir. Bireyin toplumsallaşması sürecinde bu semboller büyük rol oynar. Bireye ait olma duygusu vererek millet olma şuurunu kazandırır.İnsanlar belirli zaman, mekân ve şartlarda kültür üretir. Bu üretim zamanla aktarım gerektirir. Bu önce yerel kültürü, sonra ulusal kültürü ve daha sonra evrensel kültürü ortaya çıkarır.Semboller, yüklenen anlam çağrışımları ile ortak kültür dairesindekileri yakın olma, benzer olma ve aynı olmaya sevk eder. Bu yüzden bugünün gelişmiş toplumları kültür dairelerini genişletmek, başkalarını kendilerine yaklaştırmak, benzetmek ve sonunda aynılaştırmak için kültürel sembolleri kullanmaktadır.Türk kültüründe bulunan sembollerin tespiti ve incelenmesi, Türk kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması adına önemlidir.
Özet (Çeviri)
Culture, is defined as anything produced in all in human life. Therefore, the relationship between culture and tradition is strong. Because the customs often are shaped by cultural context. However, this situation will change after the start of the modern era.The symbols are like the genetic codes of societies. These codes are transferred to the next generation by the community. Over time are shaped as necessary. These symbols play a big role in the process of individual's socialization. These symbols earn a nation being the spirit to individual by giving a sense of belonging.People are specific time, place and circumstances produces the cult. This production requires the transfer in the course of time. This before creates the local culture and national culture, after a universal culture.Symbols, send a common culture and to be similar to the circle of those close to the same with the meanings they have acquired. So today's advanced societies to expand the cultural circle, others closer to themselves, to like and eventually same uses cultural symbols.It is important that examination of the Turkish culture and symbols are transferred the future generations on behalf of the Turkish culture.