Devletin değişen rolü çerçevesinde bağımsız idari otoritelerin Türkiye'deki uygulamaları ve Kamu İhale Kurumu örneği
Independent regulatory authorities within the frame of the changing role of the state: The case of Public Procurement Authority
  1. Tez No: 313236
  2. Yazar: NAĞME BUĞSE ŞENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAL BAHÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu tez devletin dönüşümü sürecini 1800'lü yılların sonundan itibaren ele almakta ve bu süreci bağımsız idari otoriteler temelinde incelemektedir. Tezin amacı; diğer idari yapılanmalardan farklılık gösteren bu kurumsal yapıların dönüşüm sürecine paralel olarak ortaya çıkış ve gelişmelerini incelemek ve Türkiye özelinde bu kurumların genel olarak değerlendirilmesini sağlamaktır.Çalışmada öncelikle devletin dönüşüm sürecinin zaman perspektifinde incelenmesi yapılmış, bu periyodlarda devlete yüklenen roller ve buna paralel olarak oluşan kurumsal çerçeve incelenmiştir. 20 inci yüzyılın sonlarına gelindiğinde küresel ölçekte yaygınlık kazanan yönetişim yaklaşımının kurumsal yapılanma olarak karşımıza bağımsız idari otoriteleri çıkardığı ve bu kurumsal yapıların yönetişim ve yeni kamu işletmeciliği ile paralel bir şekilde oluşup geliştiği görülmektedir. Bu süreç ulus devlet anlayışından uzaklaşıldığı bir dönemi de işaret etmektedir.Dünya genelinde devletin dönüşüm sürecinin ardından Türkiye özelinde bu süreç incelenmiş ve aralarında paralellikler tespit edilmiştir. Türkiye'nin yaşadığı süreçlerde içsel faktörlerin yanında dışsal faktörlerin etkileri de dikkate alınmıştır.Ayrıca çalışmada genel bakış açısı kazanılan bağımsız idari otorite yapılanmasına ilişkin Türkiye'den Kamu İhale Kurumu örnek olarak seçilmiş ve bu kurumsal yapı üzerinden ülkedeki yapılanmaların genel değerlendirmesi yapılmış, ayrıca Kamu İhale Kurumu özelinde Kurum öncesi döneme kıyasla yeterlilik etkinlik incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the conversion of the state after 1800s within the frame of independent regulatory authorities (IRA) is studied. The purpose of the thesis is to study emergence and development of these institutions, which differ from the other govermental organizations, and to review them specifically in case of Turkey.The conversion period of the state is firstly examined in historical perspective. Moreover, the roles attached to the government and - parallel to these roles - emerging institutional environment is also reviewed.Independent regulatory authorities were emerged as institutional settlements concomitant to globally accepted governance approach through the end of the 20th century. New public management and these institutions emerged and developed correspondingly. Ending of the nation-state perception is also coincides the same period of time.Correlations were realized between the conversion period in Turkey and the conversion period in the rest of the world. Both internal and external factors are considered in Turkish experience.This study indicates an overall notion in independent regulatory authorities and Public Procurement Authority (PPA) is set as an example of the counterpart structures in Turkey. Settlement and competence of the IRA?s is assessed via PPA in comparison to times before its establishment.