Afşin-Elbistan enerji sahasındaki uygulamaların AB çevre ve enerji mevzuatı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the applications in Afşin-Elbistan energy field in terms of EU energy and environment legislations
  1. Tez No: 313245
  2. Yazar: İLHAN DOĞUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
1951 yılında temeli atılan AB'de enerji her zaman önemli olmuştur. Çevre ise 1960'lı yıllarla beraber önemini ve etkisini artırmaya başlamıştır. İlerleyen zamanlarda çevre ve enerji ile ilgili politikalar, sürdürülebilir kalkınmanın alt amaçları olarak kabul edilmiş ve bunlara çok önem verilmiştir. Türkiye ise çağdaş, muasır medeniyetler seviyesi olarak gördüğü AB'ye tam üye olmak adına yarım asrı aşkın süredir çaba sarf etmektedir. Sürdürülebilir bir çevre ve enerji üretimi düzeyini yakalamak için politikalar oluşturulmaktadır.Bu çalışmada, yaşanan sorunları dile getirme ve objektif çözüm önerileri ortaya koyma düşüncesinden hareketle; Türkiye'nin enerji ve çevre alanında AB'ye uyumu ve bu bağlamda Afşin-Elbistan Enerji Sahası'ndaki uygulamaların AB'ye uyumu konuları üzerinde durulmuştur. Konularla ilgili belgesel kaynak derlemeleri yapılarak literatür taranmıştır. İlgili kuruluşlara 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu hükümleri çerçevesinde bilgi edinme başvuruları yapılmıştır. Kişisel görüşmeler ve yerel yayınların takibi ile araştırma desteklenmiştir.Afşin-Elbistan Enerji Sahası'ndaki kimi uygulamalar önemli sorunlar meydana getirmektedir. Yaklaşık 30 yıldır baca gazı arıtma tesisi olmadan ve kül tutucu elektro filtreleri arızalı olarak çalıştırılan Afşin-Elbistan A Termik Santrali sürdürülebilir bir kalkınmayı engellemekte ve AB'ye uyumu olumsuz yönde etkilemektedir. Hukuki, çevresel, sosyal ve psikolojik önemli sorunlara neden olunmaktadır. Bu enerji alanındaki tüm uygulamaların AB'nin temel mevzuatları, politikaları ve sürdürülebilirlik adına gözden geçirilmesi gerekmektedir. Örneğin, çevresel etki açısından düşük kalorili linyitle çalışmaya akışkan yataklı kazanlar daha elverişli iken, neden bölgedeki her iki santralde de Benson tipi (pülverize) kazanlar tercih edilmiştir, vb. gibi.
Özet (Çeviri)
Energy has always been of great importance for the European Union since its foundation in 1951. Environment began to increase both the importance and the effect of it during 1960s. In later times, policies related with the energy and environment was accepted as the sub-goals of sustainable development and great importance was given to them. Turkey has been struggling for becoming a full member of the European Union seen as the modern, contemporary civilization level. Policies have been established in order to capture the level of a sustainable environment and energy production.In this study; with the hypothesis of expressing the problems experienced and putting forward the objective solution suggestions, Turkey?s compliance with the European Union in the field of energy and environment and in this context; compliance issues of applications in Afsin-Elbistan Energy Field to the European Union are emphasized. Literature has been reviewed by making collections of documentary source on related topics. Under the provisions of Right to Information Act No. 4982, related organizations have been applied for information. The research has been supported by personal interviews and monitoring the local publications.Some of the applications in Afsin-Elbistan Energy Field cause serious problems. A Thermal Power Station, which has been run without flue gas treatment plant and electro filters of ash holder as out of order for about 30 years, hinders sustainable development and has negative effects on compliance with the European Union. It has been causing serious legal, environmental, social and psychological problems. All the applications in this energy field have to be revised on behalf of the EU fundamental legislations, policies and sustainability. For instance, although fluidized bed boilers are more convenient to work with low-calorie lignite in terms of environmental impact, the reasons of why Benson type (pulverized) boilers preferred in both of the power plants in the region etc.