Almanya'da ırkçılık ve antisemitizm
Racism and antisemitism in Germany
- Tez No: 313254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Almanya'da ırkçı ve antisemitist eylemler, I. Dünya Savaşı sonrası yaşanan ekonomik bunalımla Yahudileri hedef almış ve 6 milyon Yahudi Naziler tarafından yok edilmiştir. 1970'li yıllarda başlayan ekonomik bunalım Federal Almanya'da yeniden yabancı düşmanlığının ortaya çıkmasına neden olmuş ve bu düşmanlık 1980'li yıllardan itibaren göçmen işçi ve mültecilere yönelik yabancı düşmanlığına dönüşmüştür.Bu çalışmanın amacı, Almanya'da son dönemde artan ırkçı, yabancı düşmanı ve antisemitist düşünce ve eylemlerin köken ve nedenlerini tarihsel, siyasi, sosyolojik, psikolojik ve ekonomik faktörlerle birlikte ele alıp ortaya koymak ve bu yolla çıkarımlara ulaşabilmektir.Irkçılık ve Antisemitizmin kavramsal olarak incelemesi yapılarak tarihsel süreç içerisindeki ideolojik dönüşümünün ve gelişiminin incelendiği ilk iki bölümden sonra üçüncü bölümde; dünya tarihinin Yahudi düşmanlığı ve ırkçılık sicilinde ayrı bir yeri olan Almanya'nın, geçmişinden yaşadığımız zamana gelinceye kadarki değişen eylemleri irdelenmiştir. Ardından, günümüzdeki önemli aşırı sağcı siyasi partilerin, çeşitli konulara ideolojik yaklaşımları ve içinde bulundukları koşullardan ne şekilde etkilendiklerine değinilmiş, ırkçılık ve yabancı düşmanlığının etkisiyle birlikte, göçmen işçilerin bugünkü toplumsal konum ve durumlarının sebep ve sonuçları üzerine tartışılmıştır. Son olarak, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığın diğer Avrupa ülkelerindeki durumu ve aşırı sağcı siyasi partilerin yükseliş eğilimleri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Germany, racist and anti-Semitic actions were targeted the Jews with the effect of the economic crisis experienced during the post period of the World War I and 6 million Jews was destroyed by Nazis. Economic crisis started in 1970?s caused the xenophobia occurring again in Federal Germany and this hostility turned to a xenophobia targeting the migrant workers and refugees beginning from 1980?s.This study?s purpose is that to introduce the origins and reasons of the racist, anti-Semitic, and xenophobic thoughts and actions rising recently in Germany discussing together with the historical, political, sociological, phisological and economic factors and to reach conclusions by this way.In this regard; in first two chapters, theoretical foundations of racism and anti-Semitism and their ideological transformation and development in the historical process are examined. In third chapter, the shifting actions of Germany, which has a distinct place within the World?s anti-Semitism and racism historical memory, are explicated. Following, it is explained that how today?s? extreme right-wing political parties are affected from their ideological approaches to various issues and their conditions and it is discussed that the reasons and the conclusions of the migrant workers today?s social positions and status affecting from xenophobia. Lastly, racism, xenophobia, and the upward movement of the extreme right-wing political parties in other European countries are explained.