Kurumsal filo kiralama sektörünün gelişimi ve ülke ekonomisine etkileri
The development of car leasing industry and it's effects to national economies
- Tez No: 313255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN SAYILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Araç kiralama sektörü, araç finansmanı konusunda ülkemizin en fazla tercih edilen finansal yöntemleri arasında yer almaya başlamıştır. Araç kiralama ile verilen hizmetler; aracın finansmanı, operasyon, vergi ve sigorta masraflarının finansmanıdır. Araç kiralama peşin satın alım, banka kredisi ile finansman, finansal kiralamaya alternatif olarak gelişmiş finansal modellerden bir tanesidir. Aracın mülkiyetinin kiralama süresince kiralayanda kaldığı araç kiralamada net maliyetler diğer tüm finansman yöntemlerinin sağladığı net maliyetlerin altındadır. Bu cazip maliyet avantajı nedeniyle firmalar tarafından en çok tercih edilen araç finansman modeli haline gelen araç kiralama;ülkemizde sektörel anlamda yeterince tanınmış değildir. Ülkemizde adi kiralama ile benzerlik gösterecek şekilde algılanan araç kiralama aslında ülkemizde henüz kanuni tabanda yeterli tanınmışlığa sahip olmayan faaliyet kiralamasının en geniş uygulama sahasıdır. Faaliyet kiralaması kiralama süresinde ve bitiminde varlık mülkiyetinin dolayısıyla riskinin kiralayan üzerinde kaldığı; kiralama süresince operasyon ve destek faaliyetlerinin ve giderlerinin kiralayan tarafından karşılandığı kiralama türüdür. Bu çalışmada araç kiralamanın araç finansmanı yanı sıra destek faaliyetlerini üstlenmesi ve vergisel anlamda sunduğu avantajlar nedeniyle faaliyet kiralamasının bir uygulaması olduğuna yer verilmiştir. Araç kiralama aynı zamanda bir dış kaynak kullanım opsiyonudur. Dış kaynak kullanımı şirketin devamlılık arz eden bazı içsel faaliyetlerini ve karar haklarını, bir anlaşma kapsamında dışarıda bulunan tedarikçi firma ya da firmalara devretmesidir. Araç kiralama firmaların yüklü araç filolarının tüm maliyetlerini ve destek faaliyetlerini üstlenerek firmaların kendi işlerine odaklanmasını sağlamaktadır. Dünyada hızla ve tüm segmentlerde ilerleyen kiralama sektörü ülkemizde henüz otomobillerde uygulanmaktadır. Bu çalışmada araç kiralama sektörünün faaliyet kiralamasının uygulama alanı olduğu ve bir dış kaynak kullanım opsiyonu olduğuna değinilmiştir. Ülkemizde araç kiralama sektörünün gelişimi ve sektörün diğer sektörlerle etkileşimi ise 2000'li yıllardan itibaren büyük artış göstermiştir. Otomotiv, finans, sigortacılık sektörü araç kiralama sektöründen direk etkilenirken; turizm ve istihdam sektörü dolaylı olarak sektör etkisiyle canlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Car leasing sector started to located in car financing that prefers the most in our country between financial methods. Car leasing services are financing that include car financing, operation,tax and insurance expenses. Car leasing cash selling,financing with bank credit is the one of the method that developped alternative to financing leasing. During car leasing process, ownership of the car is car lessor and the net cost of car leasing is cheaper than the other finance methods. because of attractive cost advantage; car leasing than the most preferring car financing model is not known enough in Turkey. Operational leasing is a type of leasing that gives the ownership so the risk to the lessor during the leasing process and provide operatinal and supportive services and assume their costs. Car leasing which is known as renting in Turkey is as real a type of operational leasing, which is just not known legally. İn this document it?s emphasised that car leasing give chance to firms about support funstions and operational costs and so is a part of operational leasing. Car leasing is also an outsourcing option. Outsourcing is the procurement of the products or services from the sources that are external to the organization by an agreement. Car leasing lead to companies to focus on their own jobs by directing all actitivies about car finance and operation. Car leasing sector that is all used to financa all types of cars is used to financa just otomobiles in Turkey. İn this document it?s emphasised that car leasing sector is an section of operational leasing and outsourcing. In Turkey car leasing sector has groen up in last ten years, during 2000s and effected positively automotive, insurance, finance sector directly and labour, tourism sector indirectly.