The effects of post-M&A cultural change in organizations on individual and organizational performance: Moderated by personality and political skill
Birleşme ve satınalma sonrası örgüt kültüründeki değişikliklerin bireysel ve örgütsel performansa etkileri: Çalışanların kişilik ve politik becerilerinin düzenleyici rolü
  1. Tez No: 313291
  2. Yazar: EYYÜB ENSARİ CİCERALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİME SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Hızlı değişim ve yoğun rekabetle birlikte, büyümek, sinerji oluşturmak, yerel / küresel, yeni sektörlere girmek, ya da ölçek ve kapsam ekonomilerine ulaşmak için günümüzde Türkiye'deki şirketler de bir araç olarak giderek artan oranda birleşme ve satın almaya (M&A) yönelmektedir. Ancak, genellikle ustalıkla kullanılmadığından bu araç iyi sonuçlar yerine kötü sonuçlara neden olabilmektedir. Önceki araştırmalar, birleşme ve satın almalarda insan faktörünün (özellikle örgütsel kültür faktörüyle ilgili kısmın), birleşme ve satın alma sonrası bireysel ve şirket performansında belirleyici rolü olduğunu ortaya koymuştur. Buna dayanarak, bu çalışmanın temel amacını M&A sonrası bireysel ve kurumsal performans sonuçları üzerinde örgütsel kültür değişikliğinin etkilerini araştırmak oluşturmaktadır. Çalışmanın ikincil amacı ise çalışan kişiliği ve politik becerilerinin M&A sonrası kültür değişimi ve bireysel performans arasındaki ilişki üzerine düzenleyici (moderator) etkisini incelemektir. Birleşme satın alma sürecinden geçmiş olan ve çalışmanın amaçlı kolaylık örneklemini oluşturan 154 çalışanın görüşleri anket yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak bir örgütsel kültür envanteri (DOCS), bir kişilik envanteri (NEO), bir politik beceri envanteri ile örgütsel ve bireysel performans verilerini toplamak için benzer çalışmalarda kullanılan sorulara dayalı, çalışanların performans algısını ölçen sorular kullanılmıştır. Bu çalışmanın bulguları, birleşme ve satın almalardan sonra örgüt kültürünün önemli ölçüde değiştiğini göstermektedir. Ancak, birleşme ve satın alma önce ve sonrasında bireysel performans arasında önemli fark saptanmamıştır. Benzer şekilde çalışanların birleşme ve satın alma öncesi ve sonrası kurumsal performans değerlendirmeleri arasında da önemli bir fark bulunmamıştır. Beş kişilik boyutundan M&A öncesi dönemde sadece açıklık boyutu, M&A sonrası dönemde ise sadece dışa dönüklük boyutu moderatör etki göstermektedir. Bu moderatörler, yalnızca uyum kültür alt tipi ile etkileşmişlerdir. Çalışanın politik becerileri önemli bir moderatör olarak ortaya çıkmamıştır. Sonuçlar tartışılmış ve gelecekteki araştırmalar için öneriler bu çalışmanın kısıtları ışığında ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
With unremitting change and intense competition, nowadays companies in Turkey are increasingly turning to be users of M&A as a tool to grow, build synergy, attain local/global presence, enter into new sectors, or achieve economies of scale and scope. However, it is too bad that they are usually not very good at wielding this tool successfully. Previous research yielded that good management of change related with human side of M&As, particularly the culture factor, has deterministic role in achievement of post-M&A success. Based on this backdrop, the major aim of the current study is to examine the effects of post-M&A culture change on individual and organizational performance outcomes. The secondary aim of the study is to examine the moderating effect of personality and political skills on the relationship between post-M&A culture change and individual performance. Survey method was used to gather responses of a purposeful convenience sample of employees (N=154), which went through an M&A process. An organizational culture inventory (DOCS), a personality inventory (NEO), a political skills inventory, and questions assessing perceptions of employees about pre and post-M&A organizational and individual performance were used to gather data. The findings of this study indicate that the strength of organizational culture significantly changes after M&As. However only an insignificant difference is found between the self-ratings for individual performance before and after M&A. Perceptions of pre and post-M&A organizational performance are not significantly different, either. Among the five personality dimensions, in the pre-M&A period only openness dimension and in the post M&A period only extraversion dimension act as a moderators, and they interacts only with adaptability culture subtype. Political skills do not turn out to be a significant moderator. The results are discussed and suggestions for future research are made in the light of limitations of previous study.