Kayıt dışı ekonomi çerçevesinde evde üretim üzerine bir değerlendirme
An evaluation of home production within the framework of the informal economy
- Tez No: 313341
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF TEMÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Teknolojik ilerlemeler, rekabetin artması ve ekonomik krizler nedeniyle çalışma hayatının esnekleştirildiği bir gerçektir. Evde üretimde esnek çalışma biçimlerinden biridir. Evde üretimde genellikle kadınların istihdam edildiği görülmektedir.Bu tezde Dünyada ve Türkiye'de evde üretimin öznesi olan kadınlar, evde üretim yapanların neden bu çalışma şeklini seçtiği, kayıt dışı ekonomi ve istihdamdaki rolleri ele alınacaktır. Evde üretimin neden ve nasıl örgütlendiği ve giderek yaygınlaşmasının nedenlerinin neler olduğu incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Technological advances, increased competition and because of the economic crisis is a fact of working life flexible. Form of flexible working at home is one of the production. It is observed that women are employed intensely in these working types.This thesis deals with women who are the subject of home based work in world and Turkey, why is the production of those who chose the way of working at home, the informal economy and employment roles will be discussed.