Halis Turgut Cinlioğlu hayatı ve eserleri
Halis Turgut Cinlioğlu, his life and his works
  1. Tez No: 313342
  2. Yazar: ÖNDER NASIRLIEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM AYKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tokat'ın bir dönemine damgasını vurmuş olan Halis Turgut Cinlioğlu, 1901 senesinde Tokat'ta iki katlı bir evde doğdu. Babası Emir Balzade Abdulvahap Efendi, annesi Fatma Hanım'dır. İki kız iki oğlan olmak üzere dört kardeştirler.İlk ve orta öğrenimini Tokat'ta tamamlayan Halis Turgut Bey 1917'de Tokat İdadi Okulu'nun Kısmi Umumi Şubesi'nden mezun oldu. İdadi'ye devam ettiği yıllarda dini ilimler, hesap, coğrafya, hat sanatı, hendese, cebir, usûl-ü defter, resim ve müzik dersleri aldı.Milli mücadele yıllarının olumsuz şartları yüzünden yükseköğretime devam etme fırsatı bulamadı. Bu dönemde asi olan Kürt Bekir'in elinde rehin kaldı. Daha sonra babasının görev yaptığı Tokat Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinde görev aldı. 1921 yılında Tokat'ta yeni açılan Öğretmen Okuluna yazı öğretmeni olarak tayin edildi. 26 Ağustos 1924'te Harp Okulu'na gitti ve zabıt vekili (asteğmen) olarak 14 Temmuz 1929'da askerlik görevini tamamladı.Halis Turgut Cinlioğlu babasının kardeşi Osman Nuri Bey'in eşiyle evlenmesi, kız kardeşinin izdivacının başarısızlıkla sonuçlanması ve zamanının büyük bir bölümünü kendilerine vakfettiği öğrencileri sebebiyle hayatı boyunca evlenmedi. 1971'de yanında okuttuğu Mehmet Ali Aydın'ı mahkeme kararı ile evlatlık olarak nüfusuna kaydetti.Çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. Öğretmenlik görevi esnasında çeşitli okulların açılmasına öncülük etti.10 Kasım 1959'da emekli oldu. 31 Mayıs 1982 tarihinde hayata gözlerini kapadı.Halis Turgut Cinlioğlu ?Yeni Tokat? dergisinin kurucusu ve yöneticisidir. Yeşilırmak ve Sivas Folkloru dergilerinde halkbilimi konusunda çeşitli yazıları yayınlandı. Tokat'ı çeşitli dönemleriyle ve çeşitli yönlerden tanıtan eserler yazdı ve yayımladı. Bir kısım eserleri hali hazırda yayımlanmayı beklemektedir.Tokat müzesinin kuruluşuna öncülük etti. Müzede halka arz edilecek tarihi eserlerin derlenip toplanmasında gönüllü olarak önemli hizmetler ifa etti ve böylece birçok kültürel değerin yok olmadan bu günlere ulaşmasına vesile oldu.Tokat şehrinin gelecek kuşakları, geçmişleriyle bir köprü, bir bağ kurup geleceklerini bu bağ ile inşa edecek olurlarsa eğer, bu kuvvetli bağın kurulmasına verdiği eserlerle en kuvvetli katkıyı sağlayan Sayın Halis Turgut Cinlioğlu'nu saygı ve şükranla anacaklardır.
Özet (Çeviri)
Halis Turgut Cinlioglu, who had worked in period of Tokat was born in a two storey house in 1901. His father is Abdulvahap and his mother is Fatma. He has two sister and two brothers.Mr. Halis Turgut who has completed his primary and secondary education in Tokat, graduated from Tokat High School in its general branch. In those yerars he studied account geography, calligrapgy geometry, mathematics, painting and music.Because of the poor conditions of national struggle. He couldn?t find the opportunity to continue the higher education. During this period he remained hostage in the hands of rebels. Then he took part in Tokat Defence of Rights Community in which his father worked in 1921. He was appointed to the rewly opened school in Tokat as a teacher of writing. He went to Military College school in 26th. August 1924 and finished his millitary service as snotty.Due to his father?s marriage with his sister in law, the failure in his sister?s marriage and his students when devoted mostof his time he didn?t get married throughout his life in 1971, he fostered Mehmet Ali Aydın with the decision of court.He worked in various schools as a teacher. During his years as a teacher. He led the way in the opening of several schools. He retired in 10th November 1959. He closed his eyes to life in 31st May 1982.Halis Turgut Cinlioglu is the founder and director of ? New Tokat? magazine. His several papers about folklore were puplished in the magazine of ? Greenriver? and ?Sivas Folklore?. He wrote many works introducing various aspects of the various periods of Tokat and they were puplished. Some of his Works is currently waiting to be puplished.He leaded the establishment of the museum of Tokat compiled historical artifacts in the museum will be offered to the public in gathering important sercvices. He performed as a volunteer. Not without a lot of cultural value and thus was instrunmental in achieving today.The future generations of Tokat, if they establish a link top ast generations and they will build the future with this link words, thet will mention Mr. Halis Turgut Cinlioglu with great respect and gratitude who was the most powerful contributor to the establisment of a strong bond.