Sosyal medya araç ve ortamları ile zihin kontrolü
Thought control with social media tools and environments
  1. Tez No: 313347
  2. Yazar: VOLKAN AĞIRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA ŞULE ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Zihin kontrolü ?pek çok gelişmiş yöntemden yararlanarak kişilerin, karakterlerini, fikirlerini, yargılarını ve düşünce modellerini ve sistematiğini farklılaştırmayı hedefleyen bir teknik? olarak tanımlanabilir. Hipnozdan eğitime kadar pek çok yolla zihin kontrolü yapılabilmektedir. Zihin kontrolü araçlarından birisi de sosyal medyadır. Sosyal medya, içeriği katılımcılarca belirlenen ve sürekli bu içerik üzerinden zaman ve mekân kısıtlaması olmaksızın etkileşim içinde bulunabilecekleri ortamlardır. Sosyal medya aracılığıyla zihin kontrolü yapılıp yapılmadığını ve daha sık hangi sosyal medya araç ve ortamlarının kullanıldığını belirlemek amacıyla yapılan bu araştırma 700 internet kullanıcısıyla, araştırmacının önce alanyazın taraması yaparak sonra uzman görüşü alarak geliştirdiği veri toplama aracı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın bulgularında internet kullanıcılarının en sık ?video paylaşım siteleri ve bloglar? aracılığıyla zihin kontrolü yapıldığını düşündükleri belirlenmiştir. Katılımcıların sosyal medya aracılığıyla zihin kontrolü yapılmasına ilişkin görüşlerinin cinsiyet, yaş, yaşanan yerleşim birimi internet kullanım sıklığı ve internet kullanım süresine göre farklılık gösterdiği, eğitim durumuna göre ise farklılaşmadığı ortaya çıkmıştır. Buna göre sosyal medya aracılığıyla yapılmaya çalışılan zihin kontrol faaliyetlerinden farklı cinsiyet, yaş, şehirden ve farklı sıklıklarda ve sürelerde internet kullananların farklı düzeylerde etkilendikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Mind control can be described as ?a technique that aims to differentiate the personalities, ideas, judgements models and systematics by using too many improved methods?. Hypnoses to education there are plenty ways of making mind control. One of mind control tool is social media. Social media is an environment in which the contributers can decide the content and they can connact from this content without time and place limit. In this study for determining whether mind control is done by social media or not and which one is the most frequent with 700 of internet user studiead with the researcher? own data collecting tool. Tool is prepared by literature review and expert idea. According to the findings ?video sharing sites and blogs? are the social media tools that mind control is done mostly. The ideas of the people who participated about making mind control by social media changes acording to gender, age, place lived in, frequency of using internet and time of using internet, it does not change according to education level. According to this, people are impressed differently from the activities done for mind control from diferent social environments and tool for different variables like gender, age, city, using frequency and time.