Kudâme bin Cafer'in Kitabü'l-Harac ve Sana'atü'l-Kitâbe adlı eseri: 5. ve 6. bölümler
Kudâme bin Cafer and his work named ?Kitabü?l-Harac: Chapters V and VI
  1. Tez No: 313372
  2. Yazar: MAZHAR ADA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AĞARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Ebu'l Ferec Kudâme b. Cafer'in 873 veya 874 yılında Bağdat'ta doğduğu tahmin edilmektedir. Arap dilinde sistematik çalışma yapan ilk kişi olup Bağdat'ta yaşamış ve merkezi idarede görev yapmış ve hayatının sonuna kadar bu görevine devam etmiştir.Kudâme b. Cafer Kitabu'l-Harac ve San'atü'l-Kitabe adlı eserini vezir Ali b. Îsâ'ya H. 320 yılında takdim etmiştir. Çalışmamıza konu olan bu eserin V. ve VI. bölümleri toplam 18 başlıktan meydana gelmektedir.Çalışmamız 6 bölümden oluşmaktadır. I. bölümde Tarih, Coğrafya ve Tarihi Coğrafya kavramları üzerinde durduk. II. bölümde Kudâme'nin hayatı, eserleri ve en önemli eseri olup çalışmamıza konu olan Harac kitabını açıkladık. III. bölümde Harac'ta geçen şahsiyetler ile ilgili değerlendirmelere yer verdik. IV. bölümde Harac'ta çokça üzerinde durulan konulardan biri olan divanlara yer verdik. V. bölümde coğrafi bilgilerden olan yeryüzündeki yerleşim yerleri ve bunlar arasındaki mesafeler ile birlikte özellikleri verilen yerleşim yerlerini ele aldık. VI. bölümde ise coğrafi, iktisadi ve tarihi bilgilerin yoğunlukta olduğu bilgilere yer verdik.
Özet (Çeviri)
Abu al-Farac Qudama bin Cafar was thought to have been born in A.D. 873 or 874 in Baghdad. He is teh first man to sistematically study Arabic. He lived in Baghdad, eorked for central government until he died.He introduced his work called Katab al-Harac va Sinaat al-Kitaba Vizier Ali b. İsa. In this study, we have introduced V. and VI. Chapters of the work. These Chapters have involved in 18 titles.Our study includes 6 main chapters. At the First Chapter, we have introduced what history, geography and historical geography. At the Second Chapter, we have given information about the life of Qudama and his book. At the Third Chapter, we have introduced the personalities mentioned at Qudama?s work. At the Foryth Chapter, we have dealt with the divans greatly mentioned at Kitab al-Harac. At the Fifth Chapter, we have mentioned geographical places, the distances between the two places. At the Sixth and the Last Chapter, we have given geographical, financial and the historical information.