Kur'ân'ı Kerim'de hitap şekilleri
Way of addressing in the Koran
- Tez No: 313373
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HALİL ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
?Kur'ân'ı Kerim'de Hitap Şekilleri? konulu çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde, araştırmanın konusunu, önemini, amacını, metodunu izah etmeye çalıştık. Ayrıca yine bu bölümde Kur'ân hitabının keyfiyetini ve içeriğini açıklamaya ile hitabın tanımını yapmaya çalıştık.İlk bölümde, Kur'ân hitabının dil ve önemi, Kur'ân hitabının belaği yapıdaki yerini, Kur'ân hitabının temel özelliklerini, Kur'ân hitaplarının kelam olma özelliğini ile Kur'ân hitaplarının Fıkıh üsûlcüleri açısından tasnifini incelemeye çalıştık.İkinci bölümde ise, Kur'ân-ı Kerim'de hitap şekillerini ile Hz. Peygamber (s.a.s.) şahsında bütün muhataplara yapılan genel hitapları incelemeye çalıştık.Sonuçta ise, çalışmamızda ulaştığımız temel fikirleri ile kanaatlerimizi özetledik.
Özet (Çeviri)
Our research about expression in the Quran includes entrance and two sections.In introduction,we tried to explain the subject, the aim and the importance of the study. And we also attempted to show the quality of the Holy Koran?s rhetoric in this part.In the first part, we tried to examined the basic specialities of the Holy Koran?s rhetoric. We put stres on the language, the significance of it. And we examined the place of the Holy Koran?s style in the oratorical structure. And then the characteristics of the style of the Holy Koran and its classification in terms of the Koran scholars.In the second part, we analysed the oratorical styles of the Koran and the general addresses that are to all humankind in the presence of prophet Muhammad (s.a.s.).In the conclusion part we summarized our basic ideas and opinions.