Turan Koç'ta din ve estetik: İslâm estetiği örneği
Religious and aesthetics in Turan Koç: The example of Islamic aesthetics
- Tez No: 313405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL BAYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İnsan var olduğundan beri bir dine bağlanma ihtiyacı içinde olmuştur. Bu inandığı dine ve o dinin tanrılarına hediyeler vermek istemiş ve insanoğlu sanat eserlerini meydana getirmiştir. Bundan dolayı Sanat tanrıya atfedilmiştir. Sanat eserlerindeki ihtişam, tanrı sevgisini dünyada gösterebilme aracı olmuştur.Her din, sanatı etkilemiş ve kendi sanat eserini meydana getirmiştir. İslam dini de diğer dinlerde olduğu gibi sanatı etkilemiş ve İslam sanatını meydana getirmiştir. İslam sanatının temelini ise ?tevhid ve tenzih? inancı oluşturmuştur. Müslüman sanatkâr, yaptığı tüm sanat eserlerinde tevhid inancını merkeze alır ve bu anlayışın dışına çıkmaz. Tevhid inancından dolayı sanatkâr soyuta ve boşluğa yönelmiştir. Bu inanış özgün ve yeni bir sanat anlayışını ortaya çıkmansa sebep olmuştur.Turan Koç'a göre ihsan, güzel olanı yapmaktır. Bir iş Allah'ın farkında ve bilincinde olmadan yapılırsa güzel olmaz. İslam estetiğine göre; güzel, iyi ve doğru Allah'ın farkında olmadan yapılırsa güzel olmaz. Zira İslam inancında her şey, Allah'ın varlığına ve birliğine delil olduğu gibi, İslam estetiğinde her eser Allah'ın varlığının ve birliğinin göstergesidir. Bu konuda Kur'an sanata kaynaklık eder. Aynı zamanda kendisi de bizatihi sanat eseridir. Koç, Kur'an'ın ilk bakışta yalın görünmesine rağmen kompleks bir yapısının olduğunu söyler ve tercümesinin nerdeyse imkansız olduğunu ifade eder.
Özet (Çeviri)
The human has been in the need of being fastened in a religion since its existance. It has wanted to give gifts to the religion and its gods. So these gifts created the works of art. The art imputated to god. The magnificence of art works occured the means of display the god affection.All religions effected the art and they occured their own art styles. The Islam has religion also effected the art like other religions and occured the art of Islam. The unification (monotheism) and purify believes formed the basic of Islamic art. The muslim artists get the monotheism in the centre and do not go out this belief. Due to the monotheism the artist inclined to the abstract and cavity. This belief occured a new and peculiar art comprehension.According to Turan KOÇ virtuous means making the beauty. According to Islamic aesthetic beauty, good and truth do not be beautiful without the conscious of God. Because everything in Islam is either an evidence to the existance and unification of God and in Islamic aesthetic every works are the proofs of the existance and unification of God. At this issue The Kur án becomes a source for art. At the same time The Kur án is also a magnificent art work. Although The Kur án is seemed bare at first view It has got a complex form and its tranlation is almost impossible.