Buhâri'nin Sahîh'indeki Deavat bölümü ile İbn Mâce'nin Sünen'indeki Dua bölümünün mukayesesi
A comparision between the chapter of Bukhari?s Sahih named Deavat and the chapter of Ibn Mace?s Sunan named Dua
- Tez No: 313413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT TARTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada Buhârî ile İbn Mâce'nin eserlerinin duâ bölümlerinin mukayesesi yapılmaktadır. Buhârî'nin Sahih'i, İbn Mâce'nin süneniyle kıyaslandığında çok daha orijinal ve akademik bir üslupla hazırlanmıştır. Buhârî'nin Sahih'inde bab başlıkları ile hadisler arasındaki bağ güçlü olup, İbn Mâce'nin kitabı için aynı şeyleri, söylemek pek mümkün görünmemektedir. Buhârî, eserine aldığı mevzulara daha detaylı yaklaşmak, İbn Mâce meselelere yüzeysel yaklaşıyor gibi görünmektedir. İbn Mace'nin eserinde bab başlıkları ve hadislerin sıralanmasında, Buhârî'ye göre çok daha akıcı, kullanış görünmektedir. Buhârî'nin bab başlıkları daha detaylı, daha açıklayıcı ve konu ile sınırlı iken, İbn Mâce'nin bab başlıkları daha genel ve yeni ifadeler içermektedir. Buhârî'de duanın konularına dair rivayetler İbn Mâce'ye göre hem sayı olarak hem de konu çeşitliliği olarak daha fazladır. Buhârî ile İbn Mâce arasında benzerlikler de vardır.
Özet (Çeviri)
In this work the comparison of the pray parts of Buhârî and İbn Mâce?s Works is made. Buhârî?s Sahih is prepared with more original and academic style when compared with İbn Mâce?s Sünen. The connection between bab headlines and traditions are very strong in Buhârî?s Sahih but it is not possible to say the same things to İbn Mâce?s book. Buhârî seems to look more detalied to the subjects of his Works but İbn Mâce seems to look shallow. A more fluent usage is seen in the bab headlines and traditions of the Works of İbn Mâce compared with Buhârî. Buhârî?s bab headlines are more detailed, more explanatory and restricted with the subject but İbn Mâce?s bab headlines includes general and new expressions. According to Buhârî the rumours about the subjects of the prays are excessive not only as quantity but also content of the subjects compared with the İbn Mâce. There are also similarities between Buhârî and İbn Mâce.