Tekâfül sigorta sistemi ve katılım bankalarında uygulanabilirliği
The takaful insurance system and its applicability in participation banks
- Tez No: 313416
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AYGÜN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bankacılık, Sigortacılık, Banking, Insurance
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sigortacılık ilk insanlardan günümüze kadar tarihin her döneminde insanlık için çok önemli bir müessese olmuştur. Sigorta Sistemi, İnsanların yoğun emekleri sonucu sahip oldukları kıymetli varlıklarını beklenmedik kazalar sonucu kaybetmeleri durumunda oluşabilecek sosyo ekonomik çöküntüleri önleyen önemli bir sistemdir.Tekâfül Sigorta sistemi ise günümüzde özellikle faizsiz bankacılığın geliştiği ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde hızla yaygınlaşmaktadır. Tekâfül Sigorta Sisteminin, ülkemizdeki Katılım bankalarının yapmış oldukları faizsiz bankacılık hizmetleri göz önünde bulundurulduğunda son yıllarda faizsiz bankacılık ürünlerindeki çeşitlendirme çabaları da göz önünde bulundurularak ülkemizde uygulanabilecek bir sistem olduğu görülmektedir.Çalışmada ülkemizdeki Katılım Bankalarının faizsiz ürün çeşitlendirme çabalarına ek olarak katılım bankası müşterilerinin veya sigortacılık sistemine dini kaygılardan dolayı uygun bakmayan kişilerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, Tekâfül Sigorta sisteminin ülkemizde uygulanabilirliği araştırılmıştır. Katılım Bankalarının son yıllarda meydana gelen hızlı büyümeleri şube, personel, mevduat artışlarının yanı sıra kredi rakamlarında da ciddi artışlara sebebiyet vermiştir. Katılım Bankalarının öncelikli olarak kendi kredilerinin sigorta ihtiyaçlarını karşılamak üzere oluşturulabilecek Tekâfül Sigorta şirketlerinin katılım bankalarına sağlayacağı birçok fayda olduğu tespit edilmiştir. Ülkemizde bu noktada var olan bir ihtiyaç analizi niteliğindeki bu çalışma ile hem katılım bankalarına bir yeni ve verimli bir ürün, hem de sigortacılık sistemimizin gelişmesi için sigortacılık sistemi ile çalışmayan kişilere bir alternatif önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Selling insurance is considered to be a prominent in every period throughout the history of mankind. Insurance system is an important system which prevents socioeconomic collapses that could be brought about unexpectedly in case of losses of valuable assets painstakingly possessed.Takaful insurance system has been intensified rapidly the world over especially in countries in which interest-free banking has been developed. Given the interest-free banking services done by participation banks in our country Takaful insurance system can be seen as a system to be applied in our country when taken into consideration the efforts in the sorting of products of interest-free banking.In this study, in addition to the attempts to sort out the products of participation banks in our country given the requirements of individuals who do not regard as fitful the insurance system and those who are the customers of participation banks, the applicability of Takaful insurance system was studied. The rapid growth of participation banks in recent years has led to a great increase in credit numbers as well as the bank deposits, personnel and sun-branches. Takaful insurance system was found to provide great benefits to participation banks within the context of meeting the requirements of insurance primarily based on the credits of these banks. With this study, which can be viewed as an analysis of necessity at this point, a new productive method and an alternative were recommended to those people who do not work with insurance system in order to develop such a system.