9-18 Yaş grubu mental retardelerde fiziksel uygunluğun belirlenmesi
- Tez No: 31343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Öğretilebilir mental retarde çocuklarda fiziksel uygunluğun belirlenmesi amacıyla yapılan bu araştırmada, Ankara Öğretilebilir Çocuklar Okulu'nda eğitim gören 64 mental retarde çocuk üzerinde 6 değişik fiziksel uygunluk testi uygulanmış ve sonuçlar literatürle karşılaştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda, bükülü kolla asılma testi ve 300 yard koşu-yürüme testinde yaş grupları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (P0,05). Test sonuçları literatürle karşılaştırıldığında, 9-12 yaş grubunda; kısa mesafe koşu hızı, kol ve omuz kuşağı kasları statik kuvveti ve çeviklik becerilerinin düşük olduğu bulun muştur. 17-18 yaş grubunda, kısa mesafe koşu hızı, kol ve omuz kuşağı kasları statik kas kuvveti ve statik denge becerileri düşük bulunmuştur. 13-16 yaş grubunda, bunlara ek olarak kardiorespiratuar endurans da düşük bulunmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, mental retarde çocuklarda eğitim programlarının, fiziksel uygunluğun değerlendirilmesiyle elde edilen verilere dayanılarak düzenlenmesi yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
57 ABSTRACT The purpose of this study was to determine the physical fitness levels of the trainable mentally retarded students. For the purpose of this study, 6 fitness test items were ad ministered to 64 students with trainable mental retardation. These students were recruited from Ankara Trainable Children School. Having analyzed the findings of the study, the re sults were compared to the previous studies similar to this study. Analysis of the results revealed that there were a sig nificant difference among the three groups, based on the chronological age, for bent arm hang test and 300 yards run- walk test (P.05). Comparing the results of this study to other studies, the speed of running short distance, the static strength of arm and shoulder and the agility of Group I were lower. For Group III, the speed of running short distance and the static strength of arm and shoulder and static balance were lower. The cardiorespiratory endurance of Group II was also lower. According to the results of this study, physical fitness of mentally retarded students must be measured accurately, a great deal of goal setting and individually program planning may be based on test results.