6 ay- 5 yaş arası çocuklarda demr eksikliği anemisi ile febril konvülziyon arasındaki ilişkinin araştırılması
A survey of correlation between iron deficiency anemia and febrile convulsion in children between 6 month-5 years age
  1. Tez No: 365966
  2. Yazar: MEMNUNE AŞKIN ALADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUKET ERER DEL CASTELLO
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET (TÜRKÇE)Febril konvülziyon çocukluk çağının en sık gözlenen konvülziyon şeklidir. Tüm çocukların %2-4'ünde görülmektedir. Daha çok 6 ay- 5 yaş arasında görülmekte ve 18-22 ayda pik insidansına ulaşmaktadır. Patogenezi henüz tam olarak aydınlatılamamıştır.Demir eksikliği dünyadaki en yaygın nütrisyonel eksiklik olup 1-2 yaş arası çocukların %9'unu etkilemektedir. DSÖ verilerine göre DEA gelişmekte olan ülkelerde %36, gelişmiş ülkelerde %8 oranında görülmektedir. Demir eksikliği ve febril konvülziyonun aynı yaşlarda pik yapması ve sık görülmesi aralarında ilişki olabileceğini akla getirmektedir. Demir eksikliğinin hem motor hem de mental gelişme geriliği olmak üzere çeşitli nörolojik problemlere yol açtığı bilinmektedir.Bu çalışmada febril konvülziyon ile demir eksikliği anemisi arasında ilişki olup olmadığının araştırılması amaçlandı.Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk acil servisine Eylül 2010- Aralık 2010 arasında başvuran 6 ay- 5 yaş arası febril konvülziyon tanısı almış 53 hasta olgu grubu olarak ve ateş nedeni ile başvuran, konvülziyonu olmayan aynı yaş grubunda 49 hasta kontrol grubu olarak alındı. Çalışma prospektif olarak yapıldı.Sonuçlar: Olguların 28'i (%52,8) erkek, 25'i (%47,2) kız, kontrol grubunun ise 24'ü (%49) erkek 25'i (%51) kız idi. Yaş ortalamaları olgu grubunda 2,53 ± 1,21; kontrol grubunda ise 2,93 ± 1,43 idi. Gruplar yaş ve cinsiyet dağılımı açısından uyumlu bulundu. İki grup arasında tanılar açısından anlamlı fark saptanmadı, her iki grupta da en sık ateş nedeni ÜSYE olarak saptandı. Annenin gebelikte demir kullanımı, çocuğun demir profilaksisi, anne sütü alma süreleri, beslenme durumu, anne öğrenim durumu ve ailenin aylık geliri sorgulandı. Olgu ve kontrol grubu arasında aylık gelir dışında sayılan parametreler açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı . Ailenin aylık geliri düşük olanlarda febril konvülziyon daha sık olduğu saptandı (p=0,013).
Özet (Çeviri)
ÖZET (İNGİLİZCE)Febrile Convulsion is the most common form of childhood convulsions. It is seen on about 2-4% of all children. It is mostly seen on children between 6 months-5 years of age and has peak incidence in 18-22 months. Its pathogenesis is not been yet fully illuminated.Iron deficiency anemia is the most common nutritional deficiency that affects about 9 % of children between 1-2 years. According to WHO data, the frequency of iron deficiency is 36 % in developing countries while it is 8% in developed countries. Since iron deficiency and febrile convulsion have peaks and are seen most frequently on children at the same age, there may be a correlation between them. It is known that, iron deficiency causes various neurological problems including both motor and mental growth retardation.In this study, it is aimed to investigate whether there is a relationship between febrile convulsion and iron deficiency.The patients who admitted to Children Emergency Service of Ege University, Faculty of Medicine between September 2010 and December 2010 are between 6 months and 5 years old and it is determined that 53 patients with a diagnosis of febrile convulsion as case group and 49 patients who are admitted with high fever but have no convulsion as control group. This study was made prospectively.Results: In the case group, 28 patients (52.8 %) are male and 25 patients (47.2 %) female and average age is 2,53 ± 1,21 while in the control group 24 patients(49 %) are male and 25 patients(51 %) are female and average age is 2,93 ± 1,43. The groups were found compatible in terms of age and sex. Looking at the cause of fever of the patients, upper respiratory infection is the most frequent cause and there is no significant difference between the other diagnoses.The use of iron in pregnancy, getting iron prophylaxis of the child, duration of breastfeeding in terms of nutrition states, mother education status and monthly income of the family are examined. There is no significant difference between the case and control groups except monthly income in terms of the determined parameters. In the families have low income, febrile convulsion is seen more often (p=0.013). The febrile convulsion story in family is 43.4% in the case group while it is 6.1% in the control group.Iron deficiency is detected as 49.1% in the case group and 16.3% in the control group in terms of hemoglobin levels.