İzmit Körfezi kuzeyindeki manyetik anomali verilerinden tilt açısı ve ayrık dalgacık dönüşümü kullanılarak çizgiselliklerin belirlenmesi
Detection of lineaments from magnetic anomaly data in the north of Izmit Bay using tilt angle and discrete wavelet transform
  1. Tez No: 313446
  2. Yazar: RAFİA ENSARİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Manyetik anomaliler, derinlikleri, boyutları ve manyetik özellikleri farklı olan kayaçların manyetik etkilerinden ortaya çıkar. Böylece, anomali haritalarında çeşitli dalga uzunlukları ve genliklere sahip sinyaller birlikte yer alır. Kontakt ve fay gibi jeolojik süreksizliklerin çoğu, kısa dalga boylu sinyallere neden oldukları için, sık sıkuzun dalga boylu sinyaller tarafından maskelenirler. Bu nedenle, farklı dalga uzunluklarındaki sinyallerin birbirinden ayrılması, gözlemsel yorumlama için önemli bir işlem olmaktadır. Manyetik anomalilerden hesaplanan tilt açılarına dayalı olan teknik, kısa dalga boylu anomalileri ortaya çıkaran bir yöntemdir. Kaynak sınırları, tilt açısının sıfır değerlerinden belirlenir. Ayrıca, değerleri arasındaki uzaklığın yarısından veya sıfır ile veya değerleri arasındaki uzaklıktan sınır derinlikleri kestirilebilir. Tilt açısı tekniği iki adet yarı sonsuz düşey kontakt modeli üzerinde analiz edilmiştir. İki boyutlu ayrık dalgacık dönüşümleri ise anomali haritasındaki tüm dalga boylarındaki verileri ortaya çıkarır. Yatay ayrıntı katsayıları, düşey ayrıntı katsayıları ve köşegen ayrıntı katsayıları, manyetik anomali verilerinin yatay, düşey ve köşegen bileşenlerini içerir. Tilt Açısı ve ayrık dalgacık dönüşümü teknikleri, dikdörtgen prizmatik kütlelerden hesaplanan manyetik anomali haritalarına uygulanmıştır.Tilt açısının sıfır değerleri ve ayrık dalgacık dönüşümü ile bulunan yatay ve düşey ayrıntı katsayılarından hesaplanan genliklerin maksimumları, yapı üst sınırlarının görüntülenmesinde başarılı sonuçlar vermiştir.Her iki teknik, İzmit körfezi kuzeyinde ölçülen toplam alan manyetik anomali verilerine uygulanmıştır. Bulunan sonuçlara göre, çalışma alanında genel olarak, sedimentlerin altında temel kaya karmaşığı içerisinde KD-GB doğrultulu yapısal sınırlar izlenmektedir. Tilt açısı çözümlerinden sınır derinlikleri 0.5-3 km arasında bulunmuştur. Böylece, temel kayanın gömülü fayların veya litolojik kontakların etkisiyle ondülasyonlu bir yapıya sahip olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Magnetic anomalies have been obtained from magnetically different rocksat the different depths and sizes. Thus, the signals with various wavelengths and strengths are greatly enhanced. Since most of geological discontinuous, such as contact and fault causes short wavelength signals, they are often masked by long wavelengths. For this reason, the fact that the signals with different wavelengths are separated from each other is an important process for qualitative interpretation. The technique, based on the tilt angle map computed from the magnetic anomaly has enhanced short wavelengths to the intensity of anomalies. The source boundaries are determined from the zero values of tilt angle. In addition, the depths are estimated from the half distance between values or the distance between zero and or value of tilt angle. The method has been analyzed on two semi-infinite vertical contact models. Two dimensional wavelet transform enhances the details of all wavelengths. The horizontal detail coefficients, vertical detail coefficients and diagonal detail coefficients contain the horizontal, vertical and diagonal components of magnetic anomaly data. The tilt angle and discrete wavelet transform techniques have been applied to grid data caused by rectangular prismatic bodies. The zero values of tilt angle and the maxima of amplitudes obtained from horizontal and vertical detail coefficients have good correlations in imaging the edges to the top of the prisms.Both techniques have been applied to total field magnetic anomaly data in the northern part of İzmit bay. According to the results, in general, The NE-SW trending structural features in the basement complex beneath the sediments of the central portion of the study area have been traced. The depths of edges have been ranged between 0.5-3 km from tilt angle solutions. Thus, one can be concluded that the basement became ondulated from place to place by effect of buried faults or lithologic contacts.