Kamera donanım tasarımı
Hardware camera design
  1. Tez No: 313454
  2. Yazar: ÇAĞRI GÜVENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARP ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde kızılötesi kamera kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Bir kaç yıl öncesine kadar, yalnızca soğutmalı algılayıcılar olduğu için kamera maliyetleri çok yüksekti. Kızılötesi kameralar yalnızca özel askeri uygulamalarda kullanılmaktaydı. Soğutmasız algılayıcıların çıkmasıyla beraber, kızılötesi kamera maliyetleri düşmüş, kullanım alanları artmıştır. Ülkemizde bulunan kızılötesi kamaralar, yurt dışından ithal edilmektedir. Bu nedenle kameraların maliyetleri artmaktadır. Aynı zamanda, kızılötesi kameralar özel askeri amaçlarla kullanılabildiği için, üretici firma kameranın özelliklerini sınırlamaktadır. Bu tez çalışmasında, ülkemizde kamera tasarımını gerçekleştirerek, dışa bağımlılığın engellenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, infrared camera usage increases day by day. A few years ago, cameras were so expensive because only cooled sensor were available. Infrared cameras were used only for special military applications. After uncooled sensors have been produced, camera costs have been decreasing and usage areas have been increasing. Infrared cameras which are available in Turkey are imported from foreign countries and therefore the cost of camera's has been high. Also, companies producing limit camera future because infrared cameras can be used for special military purposes. In this thesis, an infrared camera is designed, aiming to reduce foreign dependence.