Nesne takipli otonom robot prototipi tasarımı
Design of autonomous robot prototype with objecttracking
  1. Tez No: 604663
  2. Yazar: YUNUS EMRE BAYGELDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE ÖZYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada bilgisayarla görme tabanlı bir prototip robotun istenen renkteki nesneyi tanıyarak takip etmesi amaçlanmıştır. Otonom araçlar konusunda prototip olması planlanan robot gelecek çalışmalar için temel olması amacıyla tasarlanmıştır. Tasarlanan robotun güvenlik, keşif, gözlem alanının yanısıra askeri malzeme taşıma uygulamaları, doğal afetlerde tanımlanacak bölgeye insansız ulaşabilme amaçları için yapılacak çalışmalarda da kullanılabilmesi için özelleştirilebilir olması amaçlanmıştır. Diğer çalışmalara nazaran algılayıcı donanım olarak sadece kamera kullanılması amaçlanmıştır. Robot, sadece kamera kullanılarak diğer mesafe veya renk algılayıcı sensörlere ihtiyaç duymadan yaklaşma mesafesini ayarlayabilecek algoritmaya sahiptir. Tasarlanan robot için yapılan çalışmalar yazılım tasarımı ve kodlanması, donanım tasarımı ve gerçeklenmesi, mekanik olarak şasinin tasarlanarak üç boyutu yazıcı ile oluşturulması olarak üç farklı disiplin çalışmasını içerir. Donanım için Raspberry Pi tek kart bilgisayarın yanısıra motor sürücüsü olarak L298N ve devre izolatörü olarak TLP281-4 optokuplör kullanılmış. Motor olarak redüktörlü DC motorlar seçilmiştir. Yazılım kısmında ise Raspberry Pi üstünde çalışan Raspbian İşletim Sistemi'ne kurulan OpenCV kütüphanesi ve Python yazılım dili kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to follow a computer vision based prototype robot by recognizing the object of the desired color. The robot, which is planned to be a prototype for autonomous vehicles, is designed to be the basis for future studies. The robot is intended to be customizable so that it can be used for safety, exploration, observation and military material handling applications, as well as for the purposes of unmanned access to the region to be defined in natural disasters. In comparison to other studies, it is intended to use only cameras as sensor hardware. The robot has the algorithm to adjust the approach distance without the need for other distance or color sensors. Works for the designed robot is including three different disciplines as software design and coding, hardware design and implementation, the mechanical design of the chassis and printing it by 3D printer. In addition to the Raspberry Pi single card computer for hardware, L298N as the motor driver and TLP281-4 optocoupler as circuit isolator are used. Geared DC motors are selected as motors. In the software part, the OpenCV library installed on the Raspbian Operating System and the Python software language was used.