Design and electromechanical modeling of vertically stacked silicon nanowire arrays as coupled resonators
Üst üste yerleştirilmiş silisyum nanotel dizilerinin bağlaşımlı çınlaçlar olarak tasarımı ve elektromekanik modellemesi
  1. Tez No: 313556
  2. Yazar: İSMAİL YORULMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. B. ERDEM ALACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mekanik çınlaçlar elektronik devrelerde yaygın olarak zaman tutma ve sıklık yaratma amaçları için kullanılırlar. Kuvars çınlaçlar ise düşük faz gürültüsü ve yüksek ısıl dengeleri ile tatmin edici başarım özellikleri sağlayan mekanik osilatörlerdir. Mikro elektromekanik sistem (MEMS) çınlaçlar ise küçük boyutları, düşük güç tüketimleri ve toplu üretime bağlı düşük maliyetleri ile bu çınlaçların yerini almaya adaydırlar. Bu nedenle, yaklaşık yirmi yıldır MEMS çınlaçlar, salıngaç üretiminde kendilerine yer bulmaktadırlar. Her ne kadar MEMS osilatörler kuvars osilatörlere iyi birer rakip iseler de onları yakalamak için üzerinde daha mühendislik çalışması yapılması gerekmektedir. Kuvars aygıtlarla yarışmak için aygıt özelliklerini geliştirmek ise, MEMS alanında yoğun uğraşın olduğu bir araştırma alanıdır.Sığa ile tahrik edilip sığa ile okuma gerçekleştirilen mikro/nanoçınlaçların en büyük sorunlarından birisi düşük boyutlara bağlı olarak okuma iminin azalmasıdır. Literatürde dizileme, yani birbirine eş çınlaçların çıkışlarını toplayarak sinyali artırma ise MEMS çınlaçlar için kullanılan bir yöntemdir. Birbirine eş olmayan çınlaçların tek bir titreşim kipi ortaya koyması için de mekanik bağlaşma kullanılmaktadır. Mekanik çınlaçlar aynı düzlemde yan yana dizilerek birbirlerine mekanik yapılarla bağlanırlar ve bu sayede mekanik bağlaşma gerçekleşmiş olur.Bu tez, mekanik bağlaşmayı, im sönümünün önemli olduğu nanotel çınlaç dizilerine uygulayarak yeni bir yaklaşım getirmektedir. Burada, üst üste, alttaki tabakaya dik olarak dizilenen silisyum nanotel (SiNT) çınlaçlar gösterilmiştir. Bu nanoçınlaçların mekanik bağlaşması ise nanotelleri her iki ucundan bir diğerine bağlayan ince zar yapılarla sağlanmıştır. Bu nanotellerin çapı 50 nm'den küçük, boyları ise birkaç mikrometre uzunluktadır. Böylece genellikle radyo sıklığının yüksek sıklık (HF, 3-30MHz), çok yüksek sıklık (VHF, 30-300MHz) ve ultra-yüksek sıklık (UHF,300MHz-3GHz) aralıklarında çalışma sıklığı sağlamaktadırlar.SiNT dizi çınlaçların eşdeğer elektrik devreleri ile gösterimleri yapılmıştır. Çift taraflı tutturulmuş eğilme hareketi yapan çubuklar için elektromekanik doğrudan benzetim (direct analogy) çalışılarak bunların mekanik özellikleri RLC eşdeğerlerine dönüştürüldü. Ayrıca, üst üste dizileme ve mekanik kuplaja yönelik bir modelleme izleği de gösterildi.Bosch süreci sonucunda üretilen nanotellerin incelemesi de üretim çalışmaları ile yapıldı. Bu üretim çabalarının sonuçları ise doğrudan tasarım değerleri ve üretim kısıtlamaları olarak SiNT dizi çınlaçlarının modellenmesinde kullanıldı. Bunun dışında metal elektrot oluşumunu içeren, güncel üretim olanakları düşünülerek eksiksiz bir üretim süreci de önerilmektedir.Bu tasarım, üretim ve modelleme çalışmalarının bir sonucu olarak üretime ve ölçüme uygun tasarımlar belirlenmiştir. Bu yapıları tasarlarken de üretim kısıtlamaları ve ölçülebilir im gereksinimleri göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mechanical resonators are widely used for timekeeping and frequency synthesizing purposes in electronic circuits. Quartz resonators have satisfying performance characteristics like low phase noise and thermal stability. However, micro electromechanical systems (MEMS) resonators are suitable candidates to replace these resonators because of their small size, low power dissipation and relatively low cost due to batch fabrication. For this reason, MEMS resonators have taken part in resonator industry for two decades. Although MEMS resonators are viable candidates, they require further engineering of specifications to match their quartz counterparts. Enhancing the device specification to compete with quartz devices is an intense research subject in the MEMS field.One of the most important challenges in capacitively transduced micro/nanoresonators is the reduction of the read out signal due to small sizes. In the literature, arraying i.e., summing the outputs of identical resonators was used for increasing the signal for MEMS resonators. For the generation of one mode of vibration from non-identical resonators, mechanical coupling is used. The mechanical resonators at the same plane are placed side by side and connected through mechanical structures, to achieve mechanical coupling.In this thesis, a novel approach in mechanical coupling was demonstrated for nanowire array resonators, where signal reduction problem becomes more severe. Silicon nanowire (SiNW) resonators, which are vertically arrayed with respect to the substrate, are demonstrated. The mechanical coupling of these nanoresonators is achieved by thin membranes connecting nanowires at both ends. These nanowires are below 50nm in diameter and a few micrometers in length, thus typically generating an operation in high frequency (HF, 3-30MHz), very high frequency (VHF, 30-300MHz) and even in ultra-high frequency (UHF,300MHz-3GHz) ranges of radio frequency (RF) spectrum.SiNW array resonators were modeled using equivalent electrical circuits. Electromechanical direct analogy for bending mode clamped-clamped beams was studied to convert mechanical properties into electrical RLC equivalents. Moreover, a modeling procedure related to vertical arraying and mechanical coupling is also demonstrated.Characterization of SiNWs fabricated by Bosch process was also investigated by fabrication test runs. The outputs of fabrication efforts were directly used as design specifications and fabrication limitations for the modeling of SiNW array resonators. Furthermore, a full fabrication process including metal electrode formation is also proposed for existing fabrication capabilities.As a result of these design, fabrication and modeling efforts, some ubiquitous geometries available for fabrication and measurement were determined. Fabrication limitations and need for detectable signals were taken into consideration for designing these geometries.