Moving hot object detection in airborne thermal videos
Hava platformlarına entegre termal kameralarla hareketli sıcak nesnelerin tespiti
  1. Tez No: 313606
  2. Yazar: UTKU KABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezde, sabit olmayan hava platformlarına bütünleşik IR almaçlarla gözlemlenen hareketli nesnelerin tespitinde kullanılan, görüntü tabanlı bir yöntem sunulmaktadır. Önerilen yöntem ilk işleme, öznitelik çıkarımı, öznitelik eşleştirmesi, homografi modellemesi ve fark resmi analizi ara kademelerinden oluşmaktadır. İlk olarak, almaçların ve almaçların bütünleşik olduğu platformun hareketini telafi etmek için, düzlemsel homografi bulma yöntemiyle arka plan hareketi modellenir. Sonrasında, arka plan hareketi bastırılmış ardışık görüntülerin fark resimlerinde, hareketli nesneler tespit edilir. Bahsi geçen algoritmanın performansı çeşitli IR görüntü setleri üzerinde gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we present an algorithm for vision based detection of moving objects observed by IR sensors on a moving platform. In addition we analyze the performance of different approaches in each step of the algorithm. The proposed algorithm is composed of preprocessing, feature detection, feature matching, homography estimation and difference image analysis steps. First, a global motion estimation based on planar homography model is performed in order to compensate the motion of the sensor and moving platform where the sensors are located. Then, moving objects are identified on difference images of consecutive video frames with global motion suppression. Performance of the proposed algorithm is shown on different IR image sequences.