The integrated lake basin management planning: A study on the Beyşehir Lake basin
Bütünleşik göl havzası yönetim planlaması: Beyşehir Göl havzası çalışması
- Tez No: 313607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GEDİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışma, göl havzalarında sürdürülebilir bir yönetim modeli olarak ortaya çıkan Bütünleşik Göl Havzası Yönetimi (BGHY) kavramının detaylı bir şekilde araştırılmasını ve Türkiye'de bu yönetim modelinin uygulanabilirliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. BGHY durgun su özelliğine sahip göl havzalarının hem biyofiziksel özelliklerini hem de yönetimsel gereksinimlerini göz önünde bulundurur. BGHY insan ve doğa arasındaki içsel dinamikleri dikkate alır. BGHY, suyun akıllıca kullanılmasını amaçlayan yani su kaynaklarını koruma prensiplerine ve eşiklerine referansla kullanan BSKY'nin temellerinde geliştirilmiştir. Bu çalışma BGHY Planlamasını incelemekte ve Beyşehir Göl Havzası örneğine odaklanmaktadır. Beyşehir Gölü Türkiye'nin üçüncü büyük gölü ve en büyük tatlı su gölüdür. Beyşehir Gölü karakteristik doğal özellikleriyle önemlidir, içinde iki milli park, özel kuş alanı, özel bitki alanı ve doğal sit alanı barındırır. Ancak Göl kaynaklarının yanlış kullanımları, eş zamanlı koruma çabalarına rağmen Göl'ün doğal ve ekolojik özelliklerini tehdit etmektedir. Bu çalışma, Havzadaki geçmiş planlama çalışmalarını BGHY prensipleri ve kriterlerine analiz etmekte ve kurumsal yapı ve katılımcılıktaki eksiklikleri belirtmektedir. Aynı zamanda, bu çalışma-Havzadaki paydaşlarla yapılan anket sonuçlarına göre- paydaşların çoğunluğunun Göl'ün karşılaştığı değişimlerin farkında olmadığını ve Havza'nın mevcut planlarını bilmediklerini vurgulamaktadır. Bu sonuçlar, uyumlu eylemler alabilmek için güçlü kurumlar arası ilişkiler ve işbirliğinin gereğini ortaya koymaktadır. Güçlü kurumlar arası ilişkiler ve işbirliği özellikle Beyşehir Gölü gibi birden fazla yerleşimin idari sınırları içinde kalan göl havzalarında yönetim ve planlama için önemlidir. Türkiye'deki göl havzalarında BGHY'nin etkin ve etkili uygulaması için, gerekli yasal düzenlemeler buna göre yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims at elaborating the Integrated Lake Basin Management Planning (ILBM) approach, which is considered as a sustainable management model for lake basins, and evaluating the applicability of this approach in Turkey. ILBM considers both biophysical features and managerial requirements of lake basin systems. It pays attention to inherent dynamics between humans and nature. ILBM has been developed on the basis of Integrated Water Resources Management (IWRM), which seeks the wise use of water; i.e. using water resources with reference to the conservation principles and thresholds. The study elaborates the ILBM planning and focuses on a case study, namely the Beyşehir Lake Basin. Beyşehir Lake is the third largest lake and biggest freshwater lake of Turkey. Its basin is important with the distinctive natural features it accommodates in two national parks, a special bird site, a special plant site and a natural protected site. However, improper use of the Lake?s resources has threatened its natural and ecological qualities, despite the simultaneous conservation efforts. This study, having analyzed the past planning efforts on the Basin with regard to the ILBM principles and criteria, points to the insufficiencies in institutional structure and participation. Meanwhile, the study --depending on the findings of a questionnaire conducted with the stakeholders of the Basin-- also underlines that most of the stakeholders are unaware of the changes that the Lake faced, and they do not know about the existing plans of the Basin. This proves the need for stronger interinstitutional relationships and cooperation so as to take coherent actions. This is important for the management and planning in lake basins, but particularly in the ones which lie on more than one settlement?s administrative boundaries like the Beyşehir Lake. For the efficient and effective implementation of the ILBM in Turkey?s lake basins, the related legislation should be revised accordingly.