Su çerçeve direktifi kapsamında baskı ve etki analizi: Beyşehir Gölü örneği, Türkiye
Analysis of pressures and impacts within the scope of the water framework directive: Beysehir Lake, Turkey
  1. Tez No: 460956
  2. Yazar: AYSEL KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİL AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dünya nüfusunun artmasıyla birlikte içme ve kullanma, tarım, sanayi ve enerji gibi farklı sektörlerdeki su talebi de artmakta; bu durumda su kaynaklarının kalitesi ve miktarı üzerinde ciddi baskılar oluşturmaktadır. İnsani faaliyetler sonucu oluşan bu baskılar su potansiyelinin azalması, suyun kirlenmesi ve su kalitesinin bozulması gibi sorunlara yol açmaktadır. Su miktarının azalması ve kalitesinin bozulması sağlıklı ve yeterli içme suyu temini başta olmak üzere suyun mevcut kullanım amaçları ve su kullanıcıları için tehdit oluşturmaktadır. Bu tehditler, ülkelerin sosyal ve ekonomik unsurlar ile su kaynaklarının korunmasını birlikte değerlendiren, su kaynakları üzerindeki baskıları ve etkilerini azaltan, havza ölçeğinde bütüncül yaklaşımlara ve planlamalara olan ihtiyacını ortaya koymuştur. Bu tez çalışmasında, Su Çerçeve Direktifi kapsamında baskı ve etki analizinin yapılması amacıyla çalışma alanı olarak Türkiye'nin en büyük doğal tatlı su kaynağı olan Beyşehir Gölü seçilmiştir. Göl; içme ve kullanma suyu, sulama, balıkçılık, turizm gibi ihtiyaçları karşılamakta olup önemli biyolojik yapısı; milli park, sulak alan ve doğal sit alanı gibi korunan alan statüsü ile özel bir öneme sahiptir. Beyşehir Gölü, evsel ve endüstriyel atıksu deşarjları, tarımsal faaliyetlerde kullanılan gübre ve ilaçlar, aşırı su çekimleri gibi baskılar nedeniyle hem kalite hem de miktar açısından risk altındadır. Bu baskılar su seviyesinin düşmesi ve su kalitesinin bozulması gibi olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Tez çalışmasında, Beyşehir Gölü havza ölçeğinde ele alınarak havzanın mevcut durumu ortaya konulmuş, gölün su kalitesi ve miktarı üzerindeki insani faaliyetlerden kaynaklanan noktasal ve yayılı kaynaklı baskılar ile hidromorfolojik baskılar ve etkileri değerlendirilmiştir. Baskı ve etki analizi sonucu, Beyşehir Gölü'nün korunması için havza bazında alınabilecek tedbirler önerilmiştir. Tedbirlerin uygulanması ile Beyşehir Gölü'nün su kalite ve miktarının bütüncül bir şekilde korunabileceği ve bütüncül havza yönetimi yaklaşımının uygulanmasına katkıda bulunacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Water demand in different sectors such as drinking and running, agriculture, industry and energy is also increasing with the increase of world population; In this case, there is serious pressure on the quality and quantity of water resources. These pressures resulting from human activities lead to problems such as the reduction of water potential, water pollution and water quality deterioration. Reduced water quality and deterioration of quality are threats to the current use of water and water users, especially the healthy and adequate drinking water supply. These threats revealed the need for holistic approaches and planning at the basin scale, which together assess the protection of the social and economic components and water resources of the countries, reduce the pressure and impacts on water resources. In this thesis study, Beyşehir Lake, Turkey's largest natural freshwater source, was selected as a study area for the purpose of analysis of pressures and impacts within the scope of the Water Framework Directive. The lake meets needs such as drinking and running water, irrigation, fishing, tourism and important biological structure; it has a special reserve with the status of protected area such as national park, wetland and natural site area. Beyşehir Lake is under the risk for both quality and quantity due to pressures such as domestic and industrial wastewater discharges, uncontrolled use of fertilizers and pesticides using in agricultural activities, excessive water withdrawals. These pressures cause adverse effects such as water level reduction and water quality deterioration. In the thesis study, pressures of diffuse and point sources and hydromorphological pressures and their impacts on the water quality and quantity of the lake, at the basin scale at Beyşehir Lake, were evaluated. As a result of the pressure and impact analysis, the measures to be taken on the basin scale for the protection of Beyşehir Lake have been proposed. It is thought that the application of the measures will contribute to the implementation of the integrated basin management approach, where the water quality and quantity of Beyşehir Lake can be maintained in a holistic manner.