Integrated water resource management planning: The case of the Konya closed basin
Entegre su kaynakları yönetimi planlaması: Konya kapalı havzası örneği
  1. Tez No: 238580
  2. Yazar: EMİNE GÜLESİN SALMANER
  3. Danışmanlar: DR. BAHAR GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Tezin amacı, su kaynaklarının akılcı kullanımı ve sürdürülebilirliği için uluslararası ölçekte en uygun yaklaşım olarak kabul edilen Entegre Su Kaynakları Yönetimi Planlaması' nı incelemektir. Bu kapsamda, tez iki temel kısımdan oluşmaktadır: Kurumsal çerçeve ve Konya Kapalı Havzası örneğinin incelenmesi. Tezin birinci kısmında, entegre su kaynakları yönetimi planlamasının kurumsal çerçevesi çizilmekte ve uluslararası ölçekte kabul gören ilkeleri, amaçları ve uygulama araçları tartışılmaktadır. İkinci kısımda ise, bu yaklaşımın Türkiye'deki yansımaları, Konya Kapalı Havzası Entegre Su Kaynakları Yönetim Planlama süreciyle birlikte değerlendirilmektedir.Bu çalışma, çeşitli insan faaliyetleri sonucu ortaya çıkan, ve su kaynakları ve havzalarının taşıma kapasitesini zorlayan su talebi sorununun ancak havza ölçeğinde uygulanan entegre bir planlama yaklaşımıyla çözülebileceğini ortaya koymaktadır. Türkiye'de bu kapsamda henüz yeterli kurumsal ve yasal çerçeve oluşturulamamış olsa da, Konya Kapalı Havzası Entegre Su Kaynakları Yönetim Planı, özellikle Tuz Gölü Yönetim Plan çalışmaları, öncü bir entegre su kaynakları yönetim plan uygulaması olarak ön plana çıkmaktadır: bu plan sürecinde entegre su kaynakları yönetim planının kapasite artırımı, farkındalık oluşumu ve halk katılımı ilkeleri olumlu bir şekilde uygulanmıştır. Ayrıca, plan bileşenleri, entegre su kaynakları yönetim planının stratejik, hedefe yönelik ve katılımcı planlama yaklaşımlarını içeren kurumsal çerçevesiyle de aynı doğrultudadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine the Integrated Water Resource Management (IWRM) Planning that is recognized as the most appropriate approach in the international arena for the wise-use and sustainability of water resources. In this framework, the thesis has been organized in two major parts: Theoretical framework and the Konya Closed Basin case study analysis. The first part draws a theoretical framework on IWRM planning and discusses its principles, aims and implementation tools through an internationally accepted point of view. The second part, meanwhile, examines the interpretation of the IWRM planning in Turkey and its implementation in the case of the Konya Closed Basin IWRM Planning Process.The study reveals that only an integrated approach at the basin scale can solve the water demand problems of different human activities, which puts pressure on the carrying capacity of the water resources and their basins. Despite the inadequacies in the related institutional and legal frameworks in Turkey, Konya Closed Basin IWRM planning, especially Tuz Lake Management Plan studies, comes to forefront as a pioneering IWRM planning practice: The capacity building, public participation, and awareness raising principles of the IWRM planning approach have been positively realized during this planning process. Besides, the components of the plan are also compatible with the theory of IWRM planning, which consists of strategic, goal-oriented, and participatory planning approaches.