Design and implementation of Z-source full-bridge dc/dc converter
Z-kaynaklı tam köprülü dc/dc çevirici tasarımı ve gerçeklenmesi
- Tez No: 313619
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ERSAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada Z-kaynaklı tam köprülü d.a./d.a. çeviricinin çalışma kipleri ve karakteristiği incelenmiştir. Çeviricinin sürekli-iletim kipi ve kesikli-iletim kipi-2 operasyonları için matematiksel analizi yapılmıştır. Sürekli-iletim kipi ve kesikli-iletim kipi-2 için türetilen transfer fonksiyonları benzetim ile doğrulanmıştır. Çeviricinin akım döngüsü denetleci tasarlanıp, tasarlanan denetlecin benzetim ortamında performansı incelenmiştir. Sürekli iletim kipi ve kesikli iletim kipi-2 çalışma kipleri için devre elemanları gerilim ve akım dalga biçimleri prototip çeviricinin açık-döngü çalıştırılması ile doğrulanmıştır. Tasarlanan denetlecin performansı prototip çeviricinin kapalı-döngü çalıştırılması ile test edilmiştir. Çeviricinin teorik verim analizi yapılıp, çeviricinin ölçülen verimi ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the operating modes and characteristics of a Z-source full-bridge dc/dc converter are investigated. The mathematical analysis of the converter in continuous conduction mode, CCM and discontinuous conduction mode-2, DCM-2 operations is conducted. The transfer functions are derived for CCM and DCM-2 operation and validated by the simulation. The current mode controller of the converter is designed and its performance is checked in the simulation. The component waveforms in CCM and DCM-2 modes of operation are verified by operating the prototype converter in open-loop mode. The designed controller performance is tested with the closed-loop control implementation of the prototype converter. The theoretical efficiency analysis of the converter is made and compared with the measured efficiency of converter.