İdrar ve plazma katekolaminlerinin radyoenzimatik assay (REA) yöntemi ile saptanması ve diğer yöntemlerle karşılaştırılması
  1. Tez No: 31363
  2. Yazar: MEHMET GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışma, laboratuarımızda rutin olarak uygulanabilecek en uygun total katekolamin ölçüm yöntemini seçmek için yapılmıştır. Bu amaçla renal hipertansiyon tanısı konmuş veya renal hipertansiyon şüphesi olan toplam 25 hastadan kan ve idrar örnekleri toplanmışür.Total katekolamin düzeylerini ölçmek için Radyoenzimatik yöntem, florometrik yöntem ve yüksek basınçlı sıvı kromatografi (HPLC-EC) yöntemleri kullanılmıştır. Plazma örnekleri için uygulanan radyoenzimatik (REA) ve HPLC-EC yöntemleri arasında tam bir ilişki bulunmuştur (r=0.9620). Bu ilişki lineerdir.REA ve HPLC-EC yöntemleri arasındaki fark önemsizdir (P> 0.05). İdrar örnekleri için uygulanan REA ve Florometrik yöntemler arasında ileri derecede bir ilişki vardır (r=0.8369) ve bu ilişki de lineerdir. REA ve florometrik yöntem arasındaki fark ise önemlidir(P< 0.05). Plazma ve idrar örnekleri için uygulanan REA yönteminde, plazma ve idrar katekolamin değerleri arasında tam bir korelasyon bulunmuştur (r=0.9308). Bu ilişki lineerdir. Plazma ve idrar REA değerleri arasındaki fark ise önemsizdir(P> 0.05). Sonuç olarak; duyarlılık, özgüllük, kesinlik, doğruluk, tekrarlanabilirlik, vb. parametreler açısından uyguladığımız yöntemler arasında HPLC-EC yönteminin diğerlerine göre daha üstün olduğu kanısına varılmıştır. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was organized to select the most useful and accurate method in routine measurement of blood and urine catecholamine levels. Urine and plasma samples of 25 patients with diagnosed or suspected renal hypertension were collected and assayed using the radioenzymatic assay (REA), Fluorometric assay and high performance liquid chromatography (HPLC-EC) methods. The correlation between REA and HPLC-EC methods for plasma (r=0.9620), REA and fluorometric methods for urine (r=0.8369) were linear. The differences between REA and HPLC-EC methods for plasma was not statistically significant (P> 0.05). The differences between REA and fluorometric methods for urine was statistically significant (P< 0.05). The correlation between REA method for plasma and urine was linear (r=0.9308). The differences between REA methods for plasma and urine was not statistically significant (P> 0.05). In conclusion; HPLC-EC methods was found superior to the other methods used, in terms of sensivity, specifity, precision, accuracy and reproducibility. 55