Dimensional stability of engineered cementitious composites
Tasarlanmış çimentolu kompozitlerin boyutsal kararlılığı
- Tez No: 313633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAHMARAN, PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Mekanik ve dayanıklılık performansları açısından şekil değiştirme sertleşmesi ve çekme altında yüksek süneklik gösteren çimentolu malzemeler gelecek vaat eden malzemelerdir. Bu malzemeler içerisinde bulundurdukları özel bileşenlerden dolayı normal beton gibi geleneksel yapılarda kullanılamayacak kadar maliyetlidir. Bu yüzden, Tasarlanmış Çimentolu Kompozitlerin (TÇK) potansiyel uygulamaları TÇK`nın başka bir malzemeyle birlikte kullanılmasını gerektiren, genel olarak tabakalı sistemlere veya tamir işlerine odaklanmaktadır. Bu sebeple, özellikle tamir malzemesi olarak kullanılabilmeleri için, kısıtlanmış rötre çatlaklarının engellenebilmesi açısından yeterli boyutsal uyumluluğa sahip olmalıdır. Bu tezde Tasarlanmış Çimentolu Kompozitler olarak adlandırılan, şekil değiştirme sertleşmesi gösteren, lif donatılı kompozitler, yerel bileşenler ile üretilmiş ve mekanik performansı, boyutsal karalılığı incelenmiştir. Malzemelerin ve karışım oranlarının mekanik özellikler üzerine etkisini incelemek için, basınç dayanımı, orta açıklık kiriş eğilmesiyle birlikte eğilme dayanımı ve matris kırılma tokluğu testleri gerçekleştirilmiştir. Boyutsal uyumluluk özelliklerinin belirlenmesi için, otojen, kuruma ve tutulmuş rötre testlerinin yanı sıra çekme altında sünme testleri yapılmıştır. Sonuç olarak, mekanik ve boyutsal stabilite özelliklerinin malzeme ve karışım oranlarından etkilendiği gösterilmiştir Ayrıca, karışımların özellikle otojen rötrelerinin, bu karışımlarda erken yaşta çatlama oluşabilecek şekilde nispeten yüksek olduğu gösterilmiştir. Otojen rötrenin olumsuz etkilerinin azaltılması için önceden ıslatılmış genleştirilmiş perlit agregası kamesinin mekanik, rötre ve boyutsal uyumluluk özellikleri üzerine etkisi de incelenmiştir. Sonuç olarak, otojen rötrenin, önceden ıslatılmış genleştirilmiş perlit ikamesi ile azaltılabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Cementitious materials with strain-hardening property and high tensile ductility are promising materials on account of their mechanical and durability performances. These materials require special ingredients which make it costly to be used in conventional constructions. Hence, potential applications of Engineered Cementitious Composites (ECC) generally focus on layered systems or repairs which require the use of ECC together with another material. For it to be used especially as a repair material, it should have sufficient dimensional compatibility for preventing restrained shrinkage cracking. In this thesis, a strain-hardening fiberreinforced cementitious composite, named Engineered Cementitious Composites, was produced with local ingredients and their mechanical performance, dimensional stability properties were investigated. For investigating the effect of materials and mix proportions on mechanical properties, compressive strength, flexural strength with mid-span beam deflections and matrix fracture toughness tests were conducted. For determining the dimensional compatibility properties, autogenous, drying and restrained shrinkage tests were conducted along with tensile creep tests. As a result it was shown that, mechanical and dimensional stability properties are affected by the ingredients and mix proportions. It was shown that especially autogenous shrinkage of mixtures was relatively high which can cause early age cracking. In order to mitigate the adverse effect of autogenous shrinkage, the effect of pre-soaked expanded perlite aggregate replacement on mechanical, shrinkage and dimensional compatibility properties was investigated. As a result it was found out that autogenous shrinkage can be mitigated by the use of pre-soaked expanded perlite aggregate replacement.