Earthquakes and ancient site selection in West Anatolia
Batı Anadolu bölgesinde depremler ve antik yer seçimi
- Tez No: 313639
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA KADIOĞLU, PROF. DR. VEDAT TOPRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeometri, Archaeometry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, antik yerleşimlerle bu yerleşimlerin sahip olduğu topografik, kaya ve morfolojik tipleri gibi fiziksel ve çevresel parametreler arasındaki ilişkileri incelemekte. Buçalışmada modernyerleşimlerde yer verilerek zaman içinde depreme olan tepkinin geçmişten günümüze değişip değişmedi analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada üç topoğrafik değer (yükseklik, eğim, bakı), kaya türü,antik yerleşimler ve modern yerleşimlerin veritabanları yaratılmıştır. Çalışmada, antik ve modern yerleşimler için uzaklık ve yoğunluk analizi, morfoloji analizi; her iki yerleşim için de kaya türlerinin dağılımın analizi yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları şunları göstermiştir 1) aktif faylar yerleşim için uygun topoğrafyalar oluşturmuştur, 2) yerleşim yeri olarak insanlar fay hattına yakın yerleri seçmişlerdir, ve 3) onlar yerleşim yerlerindeki deprem potansiyelinden farkında değildiler. Buna ilaveten, yerleşim yerlerinin avantajından dolayı, zararda görseler tekrardan binalar yaparak yerlişim yerlerini değiştirmeyi düşünmemişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between the ancient settlements in west Anatolia and physical, environmental parameters including topography, rock and morphological classes. Modern settlements are also included in the study to analyze if the response has changed to these parameters from past to the present. The databases created in the study include three topographic attributes (elevation, slope and aspect), rock type, ancient settlements and modern settlements. Analyses performed in the study involve distance and density analyses, morphological analysis; distribution within the rock types both for ancient and modern settlements. The results of the study demonstrated that 1) the active faults produced attractive topography to settle, 2) people preferred the vicinity of the fault line as settlement location, and 3) they were not aware of the earthquake potential of their location. Therefore, because of the advantage of the location they did not consider to change the place as indicated by rebuilding their settlement repeatedly at the same place after it is damaged.