Flotation characteristics of minerals in feldspar ores
Feldspat cevherlerindeki minerallerin flotasyon özellikleri
  1. Tez No: 313646
  2. Yazar: SAVAŞ ÖZÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜMİT ATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Albit (Na-feldspat) ve ortoklaz (K-feldspat), seramik ve cam yapımda kullanılan esas feldspat mineralleridir. Bunlar endüstrice istenmeyen; biyotit, muskovit, kuvars ve rutil gibi safsızlıklarla birlikte bulunurlar. Cevheri endüstriyel kullanımlara uygun hale getirmek için bu safsızlıkların uzaklaştırılması gerekmektedir. Bu çalışmada feldspat cevherine ışık tutması amacı ile saf albit, biyotit, muskovit, ortoklaz, kuvars ve rutil minerallerinin flotasyon özellikleri ayrı ayrı incelenmiştir. Araştırmada; üç farklı toplayıcı (Aero 704, Aero 3000C ve Aero 825) ve ortamın pH'sının etkisi altında elektrokinetik potansiyel ölçümleri ve mikro-flotasyon deneyleri ile bu minerallerin flotasyon özellikleri saptanmaya çalışılmıştır. Aero 704 varlığındaki flotasyon verimleri pH'ya bağımlı ve 7.0-11.5 pH aralığında yüksek bulunmuştur. Aero 3000C varlığında ise flotasyon verimleri belirli derişim ve pH değerlerinde %95.0'e kadar yükselmiş ve pH 3.5'in altında ve 9.5'un üstünde hızla düşmüştür. Aero 825 varlığında ise, rutil dışındaki tüm minerallerin flotasyonları yetersiz bulunmuştur. Toplayıcıların adsorplanma mekanizmalarını irdeleyebilmek için AKM (Atomik Kuvvet Mikroskopu) ve FTIR (Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektrofotometre) analizleri yapılmıştır. AKM sonuçlarına göre, Aero 3000C ve Aero 825'in biyotit ve muskovit üzerine benzer şekilde tek tabakalı olarak ve diğer minerallere (albit, ortoklaz, kuvars ve rutil) ise tek ve çift tabakalı olarak tutunduğu sonucu çıkarılabilir. Aero 704 durumunda ise toplayıcının albit ve ortoklaz minerallerin üzerine tutunması tek ve çift tabakalı tutunmanın bir arada olması sonucu gerçekleşmiş olabilir. Toplayıcıların mineral yüzeyleri ile etkileşimlerinin gücü asetonla yıkama öncesi ve sonrasında FTIR analizleri ile izlenmiştir. Albit, ortoklaz, kuvars ve rutil minerallerinin kullanılan üç toplayıcı ile olan etkileşimleri zayıf bulunurken Aero 704 ve Aero 3000C'nin biyotit ve muskovit üzerine etkileşimleri ise güçlü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Albite (Na-feldspar) and orthoclase (K-feldspar) are the major feldspar minerals used in the production of glass and ceramics. They are found together with impurities like biotite, muscovite, quartz and rutile which are not desired for ceramics and glass industries. Therefore, these have to be removed to make the ore available for industrial use. In order to shed light on the actual feldspar ores, in this study; the flotation characteristics of albite, biotite, muscovite, orthoclase, quartz and rutile were investigated separately in their pure forms. In the investigation, the electrokinetic potential measurements and micro-flotation studies have been carried out to get information about their flotation characteristics under the effect of three different collectors, Aero 704, Aero 3000C and Aero 825, and the pH of the medium. The flotation recoveries were found to be pH dependent and the effective between the pH range of 7.0 and 11.5 in the presence of Aero 704. In the case of flotation with Aero 3000C, the recoveries reached up to 95.0% at certain concentrations and pH values and decreased sharply below pH 3.0 and above pH 9.5 for all the minerals tested. In the presence of Aero 825, the flotation recoveries of the minerals except for rutile, were found to be insufficient even with its highest concentration. In order to evaluate the adsorption mechanism of the collectors, Atomic Force Microscopy (AFM) and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) analyses were carried out. From the AFM results it might be deduced that the behavior of Aero 3000C and Aero 825 was found to be almost similar for biotite and muscovite as monolayer adsorption and for the remaining minerals, albite, orthoclase, quartz and rutile, as monolayer and bilayer adsorption together. In the case of Aero 704, for albite and orthoclase, the adsorption of the collector might be the reason for monolayer and bilayer formation on their surfaces. The strength of the interaction of the collectors on the mineral surfaces was followed by FTIR analyses before and after acetone washing. The interaction of all the collectors was found to be weak in the case of albite, orthoclase, quartz and rutile whereas the interaction of Aero 704 and Aero 3000C was found to be strong in the case of biotite and muscovite.