Turkey-adjusted next generation attenuation models
Global yeni nesil tahmin denklemlerinin Türkiye?ye uyarlanması
  1. Tez No: 313671
  2. Yazar: BAHADIR KARGIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÜLERCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı global bir veri tabanına dayalı yeni nesil kuvvetli yer hareketi tahmin denklemleri ile Türkiye'de kaydedilen kuvvetli yer hareketi kayıtlarını karşılaştırarak olası bölgesel farklılıkları belirlemek ve modellere gerekli düzeltmeleri uygulamaktır. Türkiye'de gerçekleşen depremlerden alınan kayıtlar kullanılarak, yeni nesil tahmin denklemleri veri tabanı ile aynı parametreleri içeren bir veri tabanı hazırlanmıştır. Ortalama yatay yer hareketleri, GmrotI yöntemi kullanılarak davranış spektrumunda mevcut tüm devir (periyot) değerleri için hesaplanmıştır. Gelişigüzel (random) etkiler çoklu regresyon yöntemi kullanılarak Türk deprem veri tabanı ile yeni nesil tahmin denklemleri arasındaki olası farklılıklar istatistiksel değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Türk deprem veri tabanı ile yeni nesil tahmin denklemleri arasındaki farklar, deprem büyüklüğü, fay uzaklığı ve zemin büyütme parametreleri ile karşılaştırılmıştır. Yeni nesil tahmin denklemlerinin tamamı, özellikle küçük ve orta ölçekli depremlerde, normalden yüksek ivme değerleri hesaplamıştır. Model farkları ile fay uzaklığı ilişki grafiği incelenmiş olup, yeni nesil tahmin denklemlerinin, yalnızca fay uzaklığı 100 ile 200 kilometre arasında eğilim barındırdığı gözlemlenmiştir. Artçı depremleri veri tabanında barındıran tahmin denklemleri, özellikle kaya türü zeminlerde, beklenenden daha yüksek değerler hesaplamaktadır. Gözlemlenen model farkları, her parametre için düzeltme fonksiyonu kullanarak giderilmiştir. Türk deprem veri tabanı ile uyumlu hale getirilen bu tahmin denklemlerinin, Türkiye'de yapılacak olasılıksal sismik tehlike analizi için uygun olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to evaluate the regional differences between the worldwide based NGA-W1 ground motion models and available Turkish strong ground motion dataset and make the required adjustments in the NGA-W1 models. A strong motion dataset using parameters consistent with the NGA ground motion models is developed by including strong motion data from Turkey. Average horizontal component ground motion is computed for response spectral values at all available periods using the GMRotI50 definition consistent with the NGA-W1 models. A random-effects regression with a constant term only is used to evaluate the systematic differences in the average level of shaking. Plots of residuals are used to evaluate the differences in the magnitude, distance, and site amplification scaling between the Turkish dataset and the NGA-W1 models. Model residuals indicated that the ground motions are overestimated by all 5 NGA-W1 models significantly, especially for small-to-moderate magnitude earthquakes. Model residuals relative to distance measures plots suggest that NGA-W1 models slightly underestimates the ground motions for rupture distances within 100-200 km range. Models including the aftershocks over-predict the ground motions at stiff soil/engineering rock sites. The misfit between the actual data and model predictions are corrected with adjustments functions for each scaling term. Turkey-Adjusted NGA-W1 models proposed in this study are compatible with the Turkish strong ground motion characteristics and preserve the well-constrained features of the global models. Therefore these models are suitable candidates for ground motion characterization and PSHA studies conducted in Turkey.