Developing of system to evaluate safety of child seat and restraints system according to ECE R44
AEK R44'e göre çocuk koltuğu ve emniyet sistemleri güvenliği değerlendirme sistemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 313679
  2. Yazar: REMZİ ÇÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kaza anında insan bedeni üzerinde yüksek yükler oluşur. Çocukların bedeninin direnci bu ivmelere karşı daha zayıftır. Çocuk Kısıtlama Sistemleri (ÇKS) çocuklar için araç içinde kullanılan güvenlik elemanlarıdır. Bu çalışmada, ÇKS devrilme ve dinamik test düzenekleri Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu 44 numaralı (AEK 44) regülasyonuna göre tasarlanmış ve analiz çalışmaları yapılmıştır. Test düzenekleri üretildikten sonra Türkiye pazardında satılan dört farklı tipte ÇKS performanslarının değerlendirilmesi için seçilmiştir. Her koltuk testlerde bir kez kullanılmıştır. ÇKS'lerin dinamik test kafa deplasman limit kriteri, ivme limit kriteri, karın penetrasyon kriteri ve devrilme testi kafa deplasman limit kriteri performanslarını görmek için testler yapılmıştır. 11 adet devrilme ve 8 adet dinamik test ODTÜ-BİLTİR Merkezi Araç Güvenlik Birimi'nde bulunan hasarsız çarpışma test laborauarında yapılmıştır. Testlerde 3 yaş, 6 yaş ve 10 yaş çocuk test mankeni kullanılmıştır. Dinamik testler için ayrıca 3 yönlü ivme ölçer, yüksek ivmelere dayanıklı hızlı kamera ve veri toplama sistemi test verilerini toplamak için kullanılmıştır. Yanlış ve yaygın kullanım olan kilitlenmemiş araç emniyet kemeri ile 8 ek dinamik test yapılmıştır. Testlerin sonucunda 3-6 yaş için kullanılan ÇKS'lerin hiçbiri AEK R44 Grup II için başarılı olamamıştır.
Özet (Çeviri)
Great loads occur on human body in traffic accidents. Children body have less resistance to these loads. Child Restraint Systems (CRS) are the safety elements used in vehicles for children. In this study, the overturning and the dynamic test setups for CRS, have been designed and analysed according to United Nations Economic Commission for Europe Regulation No 44 (ECE R44). After manufacturing of the test setups, four different types of CRSs sold in Turkish market have been selected to evaluate their performance according to ECE R44. Each seat has been used once for the tests. The tests have been performed and evaluated according to the performances of CRSs for the dynamic test head displacement limit criterion, the acceleration limit criterion, the abdominal penetration criterion and the overturning head displacement limit criterion. 11 overturning tests and 8 dynamic tests at the sled test facility available in METU-BILTIR Center Vehicle Safety Unit have been conducted. In the tests, P-series 3 years, 6 years and 10 years old child test dummies have been used. During the dynamic tests, 3-axial accelerometer, high-g high speed camera and data acquisition system are also used to gather the test data. 8 more dynamic test with unlocked vehicle safety belt which is improper usage and commonly encountered in real life. As the result of the tests, none of the CRSs succeed in the tests for child seats which are supposed to be used by 3-6 years old children according to ECE R 44 Group II.