Ballistic design optimization of three-dimensional grains using genetic algorithms
Üç-boyutlu yakıt çekirdeklerinin genetik algoritmalar ile balistik tasarım optimizasyonu
  1. Tez No: 313678
  2. Yazar: OSMAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HALUK AKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, katı yakıtlı roket motorlarında üç boyutlu yakıt çekirdeğinin balistik tasarımında kullanılmak üzere bir en iyileme aracı geliştirilmiştir. Yakıt çekirdeği geometrisinin modellenmesi ve geriye yanma analizleri; silindir, koni, küre, elipsoit, prizma ve torus gibi basit geometrik şekillerin kullanılması ile analitik olarak gerçekleştirilmiştir. İç balistik analizi için sıfır-boyutlu yarı-kararlı akış çözücü kullanılmıştır. Genetik algoritmalar üzerinde çalışılmış ve en iyileme algoritması olarak tasarım sürecine uygulanmıştır. Son olarak, daha önce tasarlanmış roket motorları kullanılarak geliştirilen en iyileme aracı doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis study, an optimization tool for the ballistic design of three-dimensional grains in solid propellant rocket motors is developed. The modeling of grain geometry and burnback analysis is performed analytically by using basic geometries like cylinder, cone, sphere, ellipsoid, prism and torus. For the internal ballistic analysis, a quasi-steady zero-dimensional flow solver is used. Genetic algorithms have been studied and implemented to the design process as an optimization algorithm. Lastly, the developed optimization tool is validated with the predesigned rocket motors.