Additives for photodegradable polyethylene
Fotobozunabilir polietilen için katkı maddeleri
  1. Tez No: 313692
  2. Yazar: ZEHRA OLUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS KARATAŞ, PROF. DR. TEOMAN TİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Polietilen günlük hayatta kullanılan en popüler polimerlerin biridir. Ancak doymuş hidrokarbonlar yeryüzüne ulaşan ışık enerjisini soğuramadığından bozunma süreci oldukça yavaştır ve sonuçta da doğada atık problemine sebep olmaktadır. Diğer yandan, oksijen ve polimer matrisi içerisinde yabancı maddelerin varlığında, bozunmanın daha kısa bir zaman aralığında gerçekleştiği gözlenmiştir. Bu çalışma, polietilenin UV oksidatif bozunmasında üç farklı katkı maddesinin etkisinin incelenmesi kapsar.Bu çalışmada, polietilenin ışıkla bozunmasını takip etmek için vanadyum (III) asetilasetonat, serpentin ve Cloisite 30B ışıkla hem birlikte hem de tek başına katkı maddesi olarak kullanılmıştır. Vanadyum (III) asetilasetonat miktarı ağırlıkça % 0,2 'de sabit tutulurken, serpentin ve Cloisite 30B sırasıyla ağırlıkça % 1 ve 4 arası kullanılmıştır.Tüm bileşimler Brabender Tork Reometre kullanılarak hazırlanmış ve sıkıştırma kalıplama ile ince filmler olarak şekillendirilmiştir. Numuneler 500 saate kadar UV ışığı ile ışınlandı. Bozunmayı izlemek için belirli bir zaman aralıklarında mekanik ve spektroskopik ölçümler gerçekleştirilmiştir.Her üç katkı maddesinin kombinasyonunun saf polietilene göre en hızlı bozunma davranışı gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Vanadyum (III) asetilasetonat yokluğunda bozunma yavaşlamış ve uzama miktarlarında dalgalanmalar gözlenmiştir. Numunelerin çekme mukavemetinde önemli bir değişiklik olmamıştır. FTIR ile takip edilen karbonil indeks değerleri sürekli artmıştır. Isıl özellikler DSC termogramları aracılığıyla incelenmiştir ve önemli bir değişiklik olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polyethylene (PE) is one of the most popular polymers used in daily life. However, saturated hydrocarbons cannot absorb the energy of light reaching to earth, so degradation process is rather slow which in return cause disposal problems. On the other hand, it was observed that in presence of oxygen and impurities in the polymer matrix, degradation can be rendered to shorter time intervals. This study covers investigation of effect of three different additives in UV induced oxidative degradation of polyethylene.In this work vanadium (III) acetylacetonate, serpentine and Cloisite 30B were used as additives both together and alone to follow photodegradation of polyethylene. Amount of vanadium (III) acetylacetonate was kept constant at 0.2 wt%, while serpentine and Cloisite 30B were used between 1 and 4 wt%.All compositions were prepared by using Brabender Torque Rheometer, and shaped as thin films by compression molding. Samples were irradiated by UV light up to 500 hours. Mechanical and spectroscopic measurements were carried out in certain time intervals to monitor the degradation.It can be concluded that all combinations of three additives showed the fastest degradation behavior compared to pure PE. In the absence of vanadium (III) acetylacetonate the degradation was slowed and fluctuations were observed in the residual percentage strain at break values. There was not a significant change in tensile strength of all samples. Carbonyl index values followed by FTIR were always in increasing manner. Thermal properties were also investigated by DSC Thermograms and they did not change significantly.