Attenuation of polychlorinated biphenyls under anaerobic conditions
Anaerobik şartlar altında poliklorlu bifenillerin (PCBler) giderimi
  1. Tez No: 313691
  2. Yazar: DEVRİM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK İMAMOGLU, PROF. DR. FAİKA DİLEK SANİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Poliklorlu bifeniller (PCBler) toksik ve insan kaynaklı kalıcı kirleticilerdendir. PCBlerin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinden kaynaklanan endişeler, onların çamurun yanı sıra havada, suda ve/veya topraktaki miktarlarının sınırlandırılmasına dair düzenlemelere yol açmıştır. Böylece, PCBlerin çeşitli matrislerden, özellikle de trafo yağlarından giderimi öncelik kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı, PCB-118 ve Aroklor 1254'un klorsuzlaştırılması, bunlardan kaynaklı toksisitenin belirlenmesi ve değişen PCB ve trafo yağı (TO) dozlarının, elektron donör (çamur veya yağ asitleri), bakteri kültürü (aklime veya aklime olmayan kültür) gibi çeşitli kritik deneysel öğelerin etkilerinin anaerobik koşullar altında araştırılmasıdır. Bu sebeple, anaerobik toksisite testi (ATA) reaktörleri, laboratuvar ölçekli anaerobik kesikli reaktörler ve sediman mikrokozmları kurulmuştur. PCB-118 ve TO dozundaki artışın metanojenlerin aktivitesi üzerindeki etkisi negatif iken, sadece PCB-118'in dozundaki artış klorsuzlaştırılmasında pozitif yönde katkı sağlamıştır. Aklime olmayan kültür eklenen çamur reaktörlerinde, PCB-118 giderimi en çok %22 bulunmuştur. Aklimasyon çalışmaları, Grasse River (GR) sedimanının, Baltimore Harbor ve Fox River'a nazaran daha aktif olduğunu göstermiştir. GR reaktörlerinde, PCB-118 ve Aroklor 1254 giderim verimi %1 TO varlığında önemli olçüde düşüş gösterirken, %10 TO varlığında giderim tamamen durmuştur. Atık çamurun da yağ asitlerine benzer şekilde etkin bir eletron donör olduğu gözlenmiştir. Aroklor 1254'ün klorsuzlaştırılmasında, bakterilerin özellikle iki yanı ve/veya tek yanı klorlarla çevrili meta ve para konumlarındaki klorları hedeflediği gözlenmiş, TO varlığı ve yokluğunun klorsuzlaştırma yollarında farklılığa sebep olduğu bulunmuştur. Ortho veya etrafı diğer klorlarla çevrili olmayan klorlarda giderim gözlenmemiştir. Moleküler araçlar (qPCR ve DHPLC gibi) kullanılarak, PCBlerin parçalanmasında rol alan bakterilerin varlığı ispatlanmış ve klorsuzlaştırmanın bakterilerin büyüme hızıyla ilişkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polychlorinated biphenyls (PCBs) are toxic and persistent anthropogenic contaminants. Concern on their adverse health effects has led to their regulation in air, water and/or soil in addition to sludge. Hence, removal of PCBs in various matrices, including transformer oils (TO) is a priority. This study aims to investigate PCB-118 and Aroclor 1254 toxicity and dechlorination by varying certain critical experimental components including electron donor (sludge or fatty acids), inocula (unacclimated or acclimated culture) and the doses of PCB and TO under anaerobic conditions. Anaerobic toxicity assays (ATA) reactors, lab-scale anaerobic batch digesters and sediment microcosms were used for this purpose. Increase in PCB-118 and TO doses affected anaerobic digester performance by negatively influencing methanogenesis, while favoring dechlorination only with the increase in PCB-118 dose. Up to 22% PCB-118 removal was attained with unacclimated culture. Studies with acclimated cultures showed Grasse River (GR) sediment to be the most active when compared to Fox River and Baltimore Harbor sediments. In GR sediment microcosms, PCB-118 and Aroclor 1254 removal efficiencies decreased when TO was present (1%), while 10% TO inhibited PCB dechlorination. Waste activated sludge was shown to be an effective electron donor, similar to fatty acids. Aroclor 1254 dechlorination was dechlorinated through removal of flanked meta and para chlorines, however, dechlorination pathways appeared to differ according to the presence/absence of TO. No ortho or unflanked chlorines were removed. Molecular tools (qPCR and DHPLC) were used to confirm the presence of active PCB dechlorinators. Dechlorination of PCBs was shown to be growth-linked.