Conservation in rural areas, case study: Örenli Village in Kepsut, Balıkesir
Kırsal alan koruması, Balıkesir Kepsut, Örenli Köyü örneği
- Tez No: 313708
- Danışmanlar: DR. FUAT GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kırsal alanlar yöre insanının ihtiyaçlarına göre oluşturulmuş, arazi yapısı ve iklim ile uyumlu, yöresel malzemeyi kullanan zengin bir yapı çeşitliliğine sahiptir. Fakat kentleşme ve turizm etkisinde değişen yaşam koşulları, sosyo-ekonomik bozulma, kötü yaşam koşulları kırsal mirası olumsuz etkilemekte, bu nedenle kırsal yerleşimler yöresel mimari ve süregelen yaşam koşulları ile uyumsuz hale gelmektedir. Ayrıca coğrafi yayılım ve sayısal çokluk nedeniyle kırsal miras nadiren belgelenmekte, Türkiye'deki mevcut yasal düzenlemeler de bu konuda yetersiz kalmaktadır. Tezin amacı kırsal mirasın değerlerini anlamak ve kırsal alan koruması hakkında öneriler geliştirmektir. Çalışma alanı Balıkesir Kepsut'taki Örenli köyü seçilmiş ve seçilen kırsal yerleşime dair yazılı ve yazılı olmayan kurallar incelenmiştir. Sonuç olarak yeni ihtiyaçların karşılanarak kırsal mirasın korunması çerçevesinde öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rural settlements are formed according to local people?s needs, harmonious with the land form and the climate, and have a rich variety of buildings using local material. But changes in lifestyle due to urbanization and tourism, socio economic degradation and poor living conditions have a negative effect on rural heritage and as a result, rural settlements become inharmonious with vernacular architecture and current lifestyle. Besides, due to its geographical and quantitative vastness, rural heritage is rarely recorded and legislations for rural settlements are so inadequate in Turkey. The aim of this thesis is to understand the values of rural heritage and suggest proposals for the conservation of these areas. As a case study Örenli Village in Kepsut, Balıkesir was selected and architectural characteristics of traditional buildings, lifestyles of local people in Örenli Village, written and unwritten rules of this rural settlement were analyzed. In conclusion, recommendations were done for conserving rural heritage while trying to meet the local people?s arising needs.