Utilization of social networking services in conservation: Case study Eskihisar; rural settlement including archeological assets
Sosyal paylaşım sistemlerinin koruma alanında kullanımı: İnceleme alanı; Arkeolojik eserler içeren kırsal yerleşim Eskihisar
  1. Tez No: 313650
  2. Yazar: BİNNAZ EYLEM KAZIL AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİA GÜL ASATEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Kırsal alanlardaki arkeolojik eserlerin korunmasına öncelik verilerek bu alanlarda yeralan çoğunlukla zaman içinde insan eliyle olusturulmus alana özgü geleneksel yapılıçevre ve yasam ile ekolojik doku göz ardı edilmektedir. Halbuki, arkeolojik, ekolojikve yapılı çevreyi olusturan değerler birlikteliği korunmalıdır; bu birliktelik geçmistengünümüze süregelen zincirleme bir yasam biçiminin ürünüdür.Bu değerlerin bütünlüğünü korumak için söz konusu yerlesimlere özel bir korumayaklasımı gelistirilmelidir. Bugün korunacak alanın yönetim planlamasının yapılmasıgerekliliği tartısmasız bir gerçektir. Birçok değerin bir arada bulunduğu kırsalarkeolojik alanlar için bu çalısma kapsamında katılımlı yönetim planlaması yaklasımıbenimsenmistir. Bunun için seçilen örnek yerlesim ilk çağlardan beri yerlesimgörmüs ancak bugün terk edilmis Eskihisar (Stratonikeia) Köyü'dür.Bu çalısma için öngörülen yönetim planlamasının baslangıç safhasında, yani alanailiskin veri toplama ve değerlendirme asamasında web temelli katılım gibi yenimetotlar kullanılmıstır. Yeni bir teknik olarak önerilen web temelli katılım modelindearaç olarak bugün yaygın olarak kullanılan ve Facebook adı verilen sosyal paylasımsitesi kullanılmıstır. Bu yolla elde edilen nitel veriler tarihi ve güncel kaynaklar ilealan çalısması sırasında elde edilen nicel verilerle birlikte doğrulama yapılarakanaliz edilmistir. Böylece hemen herkesçe bilinen ve kullanılan basit bir iletisimaracının katılımlı planlamada kullanım alanının olup olmadığı, olumlu ve olumsuzkatkıları incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Traditional built-up environment, traditional life and ecological tissue that have beencreated in time by human beings are ignored on behalf of archeological assets inarcheological areas on the rural settlements. However, the coexistence ofarcheological, architectural, ecological and traditional invariants must be preserved;this coexistence is a product of life style coming from early periods onwards.A unique scientific conservation approach should be developed for this kind ofsettlements in order to sustain this rich ?wholeness?. The requirement of preparingmanagement plan for conservation area is an indisputable reality today. Participatedmanagement planning approach is embraced for the rural archeological sites onwhich assets produced by human being in time. Case study chosen for thedissertation is Eskihisar (Stratoniceia) which is settled since early times butabandoned today because of the various reasons.At the initial phase of management planning, namely, data collection and evaluationphase in this study; new methods were introduced like web-based participation. As atool a social networking website (Facebook) used by ordinary people extensivelywas employed in the web based participation model introduced as a new technique.Gathered qualitative data in this way was analyzed together with quantitative datacollected from site survey, historic and contemporary sources. Thus, it wasexamined whether there is usage of a simple communication tool in participatoryplanning studies or not, and what is pros and cons.