Evaluating intelligence in intelligent buildings case studies in Turkey
Akıllı binaların akıl seviyesinin değerlendirimesi
  1. Tez No: 313717
  2. Yazar: MARYAM FARZİN MOGHADDAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SOOFİA TAHİRA ELİAS ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Teknolojik gelişmeler ve binaların içine teknolojik çözümler içeren fikir, yaşamak veya çalışmak için daha rahat ve güvenli mekanlar temin etmeği mümkün kılmıştır.“Akıllı bina”terimi bir proje için prestij ekleme ve cazibe iyileştirilmesi açısından çok popüler hale gelmek üzeredir. Ancak çok sayıda bina, değişim için akıllı ve uyumlu olduğu iddia ediliyor, ama akıllı bina konsepti ve aynı zamanda akıllı bir bina değerlendirme yeteneklerinin uygun bir anlayışı olmadan böyle iddiaları değerlendirmek mümkün değildir. Gerçekçi bir bakış açısından, doğru akıllı binalar, , sakinlerine verimli tesis ve konforlu bir mekan sağlayabilirler ki birçok uzman ve araştırmacı akıllı bina özellikleri üzerinde tartışmış ve farklı tanımları ve değerlendirme sistemlerini ortaya atmaktadırlar ama hiçbiri birbirine tamamen katılmıyorlar. Bu çalışmanın amacı, akıllı binalarda akıllılığı değerlendirmek ve sistem verimliliği ve kullanım kolaylığı açısından binaların akıllılık ihtiyaçlarını karşılamak olduğu iddiasını, olup olmadığını öğrenmek için yanıt ipuçları sağlamaktır. Bir literatür taramasından sonra, iki binanın akıllı, sağlıklı ve güvenli olduğu ve sakinlerine konfor sağladığı iddia edilen her iki bina, örnek çalışma olarak seçilmiştir. Akıllı bina sorumluları ve etkili bir sistem entegrasyonu ve sistem gereksinimleri ile birlikte özel tasarım konuları örnek çalışmalarda incelenmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre, bu örnek çalışmaların ticari değeri tutan ve yeni teknolojiler uygulaması açısından takdirle karşılandığına rağmen, akıllı binaların temel nitelikleri, istenilen tepki ve dinamizmi karşılamak için, bu teknolojilerin bir eksikliği var.
Özet (Çeviri)
Advances in technologies and the idea of incorporating technological solutions into buildings have made it possible to provide more comfortable and secure spaces for living or working. The term ?intelligent building? is becoming very popular in terms of attaching prestige to a project and improving its desirability. However too many buildings are claimed to be intelligent and adaptive to change but, without an appropriate understanding of intelligent building concept and also capabilities of assessing an intelligent building, it is not possible to judge such claims. In view of the fact that truly intelligent buildings provide their occupants with efficient facilities and comfortable space, many experts and researchers have discussed the characteristics of intelligent buildings and come up with different definitions and assessment systems, but none agree with each other completely. The aim of this study was to evaluate intelligence in intelligent buildings and provide responsiveness clues in terms of system efficiency and user convenience to find out whether buildings claimed to be intelligent meet the intelligence requirements or not. After conducting a literature survey to identify main intelligence characteristics, two buildings both claimed to be intelligent and able to provide occupants with healthy, secure and comfortable space, were selected as the case studies. The intelligent building principals and specific design considerations together with efficient system integration and system requirements were examined in the case studies. It was concluded that, even though case studies were admired in terms of holding commercial value and applying new technologies but there existed a lack in either employing or incorporating that technologies to meet desired responsiveness and dynamism which, are main attributes of intelligent buildings.