Determination of hypothalamic neuropeptide levels involved in appetite regulation in atypical antipsychotic drug, risperidone treatment
Atipik antipsikotik risperidon tedavisinde iştah kontrolünde rol alan hipotalamik nöropeptitlerin seviyelerinin incelenmesi
- Tez No: 313737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Psikiyatri, Biology, Endocrinology and Metabolic Diseases, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Atipik antipsikotikler, şizofreni tedavisinde başarı göstermelerine rağmen, uzun dönem kullanımlarında, en önemlisi kilo alımı olmak üzere, çeşitli yan etkiler göstermektedir. Bu çalışmada, iştah düzenlenmesinde rol alan, hipotalamik nöropeptiler/horomonların (nöropeptit Y (NPY), alfa melanosit stimule eden hormon (?-MSH) ve kokain ve amfetamin ile regüle edilen transkript (CART)) ve leptinin, serotonerjik antagonist olan atipik antipsikotik risperidon ile 4 hafta tedavi edilen erkek şizofren hastalardaki plazma seviyeleri incelendi. Risperidonun, serotonerjik antagonizm ile bu nöropeptilerin plazma seviyelerini değiştirebileceği hipotezine bağlı olarak, ilacın kilo alımına neden olabileceği düşünülmektedir. Risperidon tedavisi gören hastalarda kontrole göre plazma leptin seviyeleri artmış ve kilo aldıkları gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, NPY, ?-MSH ve CART seviyeleri tedaviden önce düşük olup, ilaç tedavisiyle değişiklik göstermemiştir. Bu aday genlerin mRNA ekspresyon seviyelerinin belirlenmesi için erkek Wistar sıçanlara 4 hafta oral yoldan risperidon verilmiştir. Sıçanlarla yapılan çalışma, POMC, AgRP ve NPY mRNA ekspresyonlarının ve plazma seviyelerini azaldığını, fakat beklenmedik bir şekilde CART mRNA seviyelerinin düştüğünü, plazma seviyelerinin ise arttığını göstermiştir. Sonuç olarak, risperidonun kısa dönem kullanımda dahi POMC nöronları üzerindeki serotonerjik antagonizmi ile iştahta artışa, bu nedenle de kilo alımına ve leptin seviyelerinde artışa neden olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the use of atypical antipsychotic drugs is successful in the treatment of schizophrenia, they cause complications in the long term use that is mainly weight gain. In this study, circulating levels of hypothalamic neuropeptides/hormones, which are related to appetite regulation; neuropeptide Y (NPY), alpha melanocyte stimulating hormone (?-MSH), cocaine and amphethamine regulated transcript (CART) and plus leptin in male schizophrenic patients who were treated with an atypical antipsychotic drug, risperidone, which is a serotonin antagonist, for 4 weeks was investigated. Based on the hypothesis that the risperidone treatment might alter the circulating levels of those neuropeptides through the serotonergic antagonism, it results in the weight gain. Leptin plasma levels were increased in the risperidone treated patients accompanying by weight gain vs controls and NPY, ?-MSH, CART levels were decreased in the patients before the treatment but they were not changed after treatment. To determine alterations of those candidate genes mRNA expression levels, male Wistar rats were orally administered with risperidone for 4-weeks. Rat studies show that the mRNA expression and plasma levels of POMC, AgRP, and NPY were decreased but CART mRNA levels were increased while their plasma levels were decreased unexpectedly. In conclusion, the serotonergic antagonism of risperidone on POMC neurons may cause increase in appetite; and hence, increased weight gain and leptin levels, even in a short term trial.