The design and production of interference edge filters with plasma ion assisted deposition technique for a space camera
Bir uydu kamerasında kullanılacak girişim filtrelerinin tasarımı ve plazma iyon destekli kaplama tekniği ile üretimi
  1. Tez No: 313738
  2. Yazar: BURCU BARUTÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ESENDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Girişim filtreleri çok katmanlı ince film yapılardır. Dalga boylarını seçmek için, her ara yüzde gerçekleşen, gelen ve yansıyan radyasyon dalgaları arasındaki girişim olayını kullanırlar. Girişim filtrelerinin üretimi, uygun optik özelliklere sahip olan alt tabakaların üzerine ince malzeme tabakalarının hassas depozisyonuna dayanır. Bu tez, bir uzay kamerasının elektroniğindeki CCDlerin üzerinde kullanılmak üzere iki optik filtre (kısa dalga geçiren filtre ve uzun dalga geçiren filtre) tasarımını ve üretimini içermektedir. Bu filtreler sayesinde aynı tip iki CCD ile farklı bantlarda (RGB ve NIR) görüntü alabilmek mümkün olmaktadır. Filtreler plazma-iyon destekli kaplama yöntemi ile üretilecektir.
Özet (Çeviri)
Interference filters are multilayer thin film devices. They use interference effects between the incident and reflected radiation waves at each layer interface to select wavelengths. The production of interference filters depend on the precise deposition of thin material layers on substrates which have suitable optical properties. In this thesis, the main target is to design and produce two optical filters (short-pass filter and long-pass filter) for the CCDs that will be used in the electronics of a space camera. By means of these filters, it is possible to take image in different bands (RGB and NIR) by identical two CCDs. The filters will be fabricated by plasma ion-assisted deposition technique.