Evaluation of punching shear strength design and modelling approaches for slab-column connections
Kolon döşeme birleşimlerinde zımbalama tasarım ve modelleme esaslarının irdelenmesi
  1. Tez No: 313743
  2. Yazar: MERVE ZORLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ BİNİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Plak döşemeler döşemelerin doğrudan kolonlar üzerinde taşındığı sistemlerdir. Kirişlerin olmayışı sebebi ile, döşeme-kolon bağlantı bölgelerinin davranışı yapı sistemi için oldukça önemlidir. Bağlantı bölgelerinde ani ve gevrek olarak meydana gelme olasılığı bulunan zımbalama göçmesine karşı yeterli güvenlik payları ile tasarım yapılması gerekir. Bu tezin ilk kısmı, iç ve dış kolon-döşeme bağlantı bölgeleri için ACI 318-08, EC-2 ve TS500 tarafından önerilen tasarım denklemlerinin güvenlik paylarını deney verileri ışığında irdelemektedir. İkinci kısımda ise kiriş ve plak eleman modelleme teknikleri ile zımbalama davranışının nasıl modellenebileceği araştırılmış ve basit bir etkin rijitlik yaklaşımı önerilmiştir. Çalışmanın son kısmında, bu yaklaşım kullanılarak incelenen bir plak döşeme sisteminde oluşabilecek bir zımbalama sonrası ardışık zımbalama etkisinin sistemin nasıl göçmesine yol açabileceği ve açmaması için gereken zımbalama rezidüel taşıma kapasitesi belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonuçları hem zımbalama tasarım yaklaşımlarının güvenlik payları hem de zımbalama sonrası göçmeye karşı alınabilecek tedbirler hakkında fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
Flat plate systems are constructed with slabs directly supported on columns. Since there are no beams in the system, the behavior of connections between the slabs and columns play a crucial role. Due to the sudden and brittle nature of punching shear failures, slab-column connection design must be conducted with proper safety precautions. The first part of this study aims to evaluate the safety level of different design expressions in the codes. Fir this purpose, the ability of ACI 318-11, TS-500 and Eurocode-2 to estimate punching shear strength was examined in light of experimental results compiled from previous research. Interior and exterior connections were examined in the course of the study. In the second part of the study, beam and shell models were calibrated to simulate the load-deformation response of interior slab-column connections in light of experimental results. In the final part of this thesis, a typical floor plan of a flat plate system was analyzed to investigate the possibility of a progressivefailure mechanism after punching failure takes place at a slab-column connection. Minimum post-punching capacity required to avoid progressive punching failure in a floor was estimated. It is believed that, the results of this study can be helpful in guiding engineers in understanding the safety inherent in punching shear design expressions and to take necessary precautions against progressive collapse.