Mihalıççık Yunusemre bölgesi Küçüksivri ve Karasivri lateritlerinde nikel kaynak kestirimi ve risk analizi
Nickel resource estimation and risk analysis for Kucuksivri and Karasivri laterites Yunusemre region-Mihaliccik
  1. Tez No: 456918
  2. Yazar: RIDVAN KUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ERHAN TERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez kapsamında, Mihalıççık Yunusemre Bölgesi Küçüksivri ve Karasivri Lateritlerinin jeoistatistiksel değerlendirilmesi yapılmıştır. Küçüksivri, Karasivri Kantar ve Karasivri Ocak olarak üç sektörde ele alınan çalışma bölgesinde, sondaj verileri kullanılarak cevherleşmenin katı modelleri oluşturulmuştur. Oluşturulan katı modeller 15 m x 15 m x 3 m boyutlarında ana bloklara, gerekli kısımlarda da 7.5 m x 7.5 m x 1.5 m boyutlarında alt bloklara bölünmüş ve ortalamasız krigleme yöntemiyle her bir bloğun nikel değeri kestirilmiştir. Ayrıca Küçüksivri ve Karasivri Kantar Sektörleri için ardışık normal benzetim yöntemiyle her bir blok 100'er defa benzetilmiştir. Kestirim ve benzetim sonuçlarıyla kalite- tonaj eğrileri üretilmiştir ve sektörlerin tonaj ve ortalama nikel tenörleri hesaplanmıştır. Küçüksivri Sektörü için senaryo bir üretim planlaması yapılmış, planlanan ocakta 100 adet benzetim kullanılarak üretim yapılması planlanan alanda her bir benzetim için tenör- tonaj eğrileri oluşturulmuştur. Oluşturulan tenör-tonaj eğrileri kullanılarak %0,9 ortalama nikel üretilebilecek sınır değeri için tonajlar belirlenmiş, ve üç yıllık bir üretim planı için her bir benzetim için maliyetler hesaplanmış ve net bugünkü değer yöntemiyle bugüne indirgenerek projenin karlılığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a geostatistical assesment of Mihalıççık Yunusemre Region Küçüksivri and Karasivri Laterites has been carried out. The solid models were formed by using drill hole datas for the study area investigated in three sectors: Küçüksivri, Karasivri Kantar and Karasivri Ocak. The solid model were divided into blocks with size of 15 m x15 m x 3 m , and 7.5 m x 7.5 m x 1.5 m sub-block sizes and by using Ordinary Kriging Method nickel values were estimated for each block. In addition, 100 different models were produced by using Conditional Sequential Gaussian Simulation for Küçüksivri and Karasivri Kantar Sector. The estimation and simulation results were used to produce grade-tonnage curves and tonnage and mean Ni grades were determined for the sectors. A mining scenario was evalueted for Küçüksivri Sector and by using 100 simulations grade- tonnage curves formed for the planned pit. To mine ore with mean grade 0.9 Ni %, revenue and costs were calculated for each simulation and using net present value method the risk analysis was made for the planned scenario pit for three years mining operations.