Evaluation of best environmental management practices of an integrated iron and steel plant
Bir entegre demir çelik tesisinin mevcut en iyi çevresel yönetim tekniklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 313751
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ, YRD. DOÇ. DR. EMRE ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Avrupa Birliği 1996 yılında endüstriyel tesislerin daha iyi yönetilebilmesi ve kontrol edilebilmesi için entegre bir yaklaşımı amaçlayan IPPC Direktifini yayınlamıştır. IPPC Direktifi, ?çevresel emisyonları önleyen ve verimli kaynak kullanımını sağlayan en verimli, gelişmiş ve uygulanabilir metodlar? anlamına gelen ?Mevcut En İyi Teknikler (MET)? kavramının gelişmesini sağlamıştır. Bu çerçevede, sektörel bilgi ve sektöre yönelik MET alternatiflerinin yer aldığı birçok ?Mevcut En İyi Teknikler Referans Dökumanı? yayınlanmıştır. Oldukça önemli ölçüde kaynak tüketimine ve atık üretimine neden olan demir çelik sektörü, IPPC Direktifi'nin kapsamında yer alan endüstrilerden biridir. Mevcut çalışmada, Türkiye'de bir entegre demir çelik tesisinin çevresel performensı AB entegre demir çelik tesisleriyle kıyaslanarak değerlendirilmiş, ayrıca tesise ait uygulanabilir MET alternatifleri belirlenmiştir. Toplamda 74 MET alternatifi değerlendirilmiş, bunların içinden 36 alternatif tesiste uygulanabilir olarak belirlenmiştir. Son olarak, söz konusu uygulanabilir MET alternatiflerinden iki tanesi seçilmiş ve çapraz ortam etkisi ve finansal analizler kullanılarak karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonuçları, toz emisyonun ve yüksek enerji tüketimini tesisteki ortak sorunlar olduğunu göstemiştir. Ayrıca, sinterleme ünitesi AB demir çelik tesisleriyle en az uyumlu olan alt proses olarak bulunmuştur. Bunlara ek olarak, MET alternatiflerinin uygulanma durumuna gore, tesisin AB entegre demir çelik tesisleriyle oldukça uyumlu olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, çapraz ortam etkisi ve finansal analizler, seçilen ?İleri elektrostatik çöktürücü (ESP)? ve ?Torbalı Filtre - katı ve gaz kirleticilerin bileşik ya da entegr olarak azaltılması? MET alternatiflerinin çevre üzerinde farklı çapraz ortam etkilerinin olduğu, ancak ikinci alternatifin ilkine oranla maliyetinin daha uygun olduğu saptanmıştır. Bu çalışma Türk demir çelik endüstrisini üretim prosesi, üretim kapasitesi ve çevresel performansı açısından temsil eden bir entegre demir çelik tesisinde gerçekleştirildiğinden dolayı, bu çalışmanın sonuçları Türkiye'de demir çelik endüstrisinde karar mercilerinin çevresel girişimlerine yardım etmek amacıyla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
European Union published IPPC Directive in 1996 aiming to create an integrated approach in order to manage and control industrial facilities better. IPPC provides the development of a new concept of ?Best Available Techniques (BAT)?, the most effective, advanced and applicable methods, preventing emissions to the environment and providing efficient use of resources. Within this framework, numerous sectoral Best Available Techniques Reference Documents were published giving information on the sector and BAT alternatives for this sector. Iron and steel industry, which causes quite significant amount of resource depletion and waste production, is one of the industries within the scope of IPPC Directive. In the this study, environmental performance of an integrated iron and steel plant in Turkey is evaluated and compared with the EU?s integrated iron and steel plants, in order to suggest applicable BAT alternatives for the studied plant. Totally 74 BAT alternatives were evaluated and among them 36 alternatives were determined to be applicable for this plant. Finally, two of these applicable BAT alternatives were selected and compared by use of cross-media effects and financial analysis. The results of this study indicated that dust emission and high energy consumption are the common problems in the facility. Moreover, sintering process was found to be the least compatible sub-process with EU?s iron and steel plants. Additionally, it was determined that with respect to application of BAT alternatives, facility is quite compatible with EU?s iron and steel plants. Furthermore, cross media effect and financial analysis revealed that the selected BAT alternatives, ?Advanced Electrostatic Precipitator (ESP)? and ?Bag Filter-combined or integrated reduction of solid and gaseous pollutants?, have different cross media effects on the environment, however, the second alternative is a more cost-effective alternative than the first one. Since this study was undertaken in an integrated iron and steel plant that represents Turkish iron and steel industry with respect to its production process, production capacity and environmental performance; the results of this study can be used to aid decision makers to make environmental initiatives in iron and steel industry in Turkey.