Split canard design for enhancing the maneuverability of a missile at high angles of attack
Yüksek hücum açılarında roketin manevra kabiliyetini arttırmak için ayrık kanard konfigüarasyonu tasarımı
  1. Tez No: 313752
  2. Yazar: ABDULLAH EMRE ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN NAFİZ ALEMDAROĞLU, UZMAN ALİ AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde, ayrık kanardın füze aerodinamik karakteristiğine etkisi HAD yöntemleri kullanılarak nümerik olarak incelenmiştir. Ayrıca, ayrık kanardlı füzelerin normal kuvvetini ve yunuslama momentini daha doğru tahmin edebilmek amacıyla zenginleştirilmiş yarı-ampirik mühendislik seviyesi metodu geliştirilmiştir. Ayrık kanardın aerodinamik etkilerini incelemek için bir ses-üstü denek taşı modeli olan ve daha önce doğrulama çalışması da yapılmış olan NASA Dual Control Missile'a ayrık kanard eklenerek genel bir denek taşı yaratılmıştır. Ayrık kanarda sahip bir denek taşı elde ediltikten sonra; ayrık kanardın kontrolsüz durumda, yunuslama kontrolü olduğu durumda, yalpalama kontrolü olduğu durumda ve yuvarlanma kontrolü olduğu durumda füze aerodinamik karakteristiğine etkisi incelenmiştir. Ayrık kanardın; kanard eşdeğer hücum açısını düşürdüğü, yüksek hücum açılarında füze normal kuvvetini ve manevra kabiliyetini arttırdığı ve indüklenmiş yuvarlanma momentini azalttığı görülmüştür. Ayrık kanard için beş farklı aerodinamik tasarım parametresi belirlenmiş ve bunların füze aerodinamiğine etkisi incelenmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki, ayrık kanard performansında yuvarlanma oryantasyonu, kanardın sapma açısı, ayrık kanardın büyüklüğü ve Mach sayısı etkindir. Ayrık kanardın yatay konumunun ise sadece yunuslama momentini etkilediği belirlenmiştir. Son olarak, ayrık kanardlı füzelerin normal kuvvetini ve yunuslama momentinin tahmini için zenginleştirilmiş bir yarı-ampirik mühendislik-seviyesi metodu, HAD-BİM, geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yöntem NDCM denek taşı modeli kullanılarak doğrulandıktan sonra, genel ayrık kanardlı füzeye kontrol sapması olmadığı durumda ve yunuslama kontrolü olduğu durumda uygulanmıştır. HAD-BİM sonuçları HAD sonuçları ile karşılaştırılmış ve geliştirilen bu yöntemin HAD sonuçları ile uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of split canard on the aerodynamic characteristics of missiles at high angles of attack are numerically investigated. Moreover, an enhanced semi-empirical engineering-level method is developed for prediction of normal force and pitching moment of split canard mounted missiles. In order to analyze the effects of split canard, a generic test case model is created by mounting a split canard to a generic test case model, NASA Dual Control Missile (NDCM), which was previously modeled and analyzed for the validation of CFD modeling. After obtaining a generic missile model with split canard, the effects of split canard on the aerodynamic characteristics of this missile in case of no control, pitch control, yaw control, and roll control deflections are numerically investigated. It is seen that the split canard decreases the local angle of attack of existing canard, increases the normal force and the maneuverability of the missile, and reduces the induced rolling moment at high angles of attack. Five different aerodynamic design parameters are determined for split canard and the effects of each parameter on missile aerodynamics are numerically investigated. It is seen that the roll orientation, deflection angle, size of the split canards have strong effects on missile?s aerodynamic performance whereas longitudinal position of the split canards only affects the pitching moment of the missile. Finally, an enhanced semi-empirical engineering-level method, CFD-CBU, is developed for split canard mounted missiles in order to predict the normal force and the pitching moment coefficients. The developed method is validated with NDCM test case model. After this validation, the method is applied to the split canard mounted generic missile in case of no control deflection and pitch control deflection. The results of this method are compared with CFD results and it is seen that the results are in good agreement with each other.