Utilization of GGBFS blended cement pastes in well cementing
Öğütülmüş granüle yüksek fırın cüruf karışımlı çimento hamurlarının kuyu çimentolamada değerlendirilmesi
- Tez No: 313757
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT AKIN, PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çimento Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kuyu çimentolamada, çimento karışımının maruz kaldığı koşullar, yapı sektöründe kullanılan Portland çimentosunun (PC) maruz kaldığı koşullardan oldukça farklılık gösterir. Yerleştirildikten sonra sertleşen çimento hamuru kuyunun bütünlüğünü korumalı ve bölgesel izolasyon sağlamalıdır. Amerikan Petrol Enstitüsünün (API) G sınıfı çimentosu farklı kuyu koşullarında kullanılan en yaygın türdür. G sınıfı çimentonun yüksek sülfat direncine sahip olması onu zorlayıcı kuyu koşullarında PC'den daha kararlı yapar. Öğütülmüş granüle yüksek fırın cüruf (GGBFS) karışımlı çimentolar yapı endüstrisinde uzun bir geçmişine sahipken, kuyu çimentolamada yaygın olarak kullanılmamaktadır.Bu çalışma CEM I ve GGBFS karışımı ile hazırlanan çimento hamurlarının kuyu çimentolamadaki uygunluğunu araştıran deneysel bir program sunmaktadır. G sınıfı çimento ve (80:20), (60:40), (40:60) ve (20:80) oranları ile hazırlanan CEM I ve GGBFS karışımları G sınıfı çimentonun API Specification 10A'da belirtilen su/çimento oranına (0.44) göre hazırlanmıştır. Çimento hamurları 1 gün, 7 gün ve 28 gün süreyle orta derinlikteki petrol kuyularındaki koşulları temsil eden 80 ?C'da küre tabi tutulmuştur.Çimento karışımında uygun miktarda GGBFS bulunması çimento hamurunun özelliklerine uzun vadede ve yüksek sıcaklıkta katkı sağlamaktadır. Bu karışımlar G sınıfı çimento ile hazırlanan çimento hamuru ile benzer hatta bazı koşullarda daha tercih edilebilir özellik göstermektedir. Buna karşın, G sınıfı çimento ile hazırlanan çimento hamurunun fiziksel özellikleri birinci günde belirginleşmekte ve sonrasında fazla değişiklik göstermemektedir. GGBFS karışımlı çimento hamurlarında daha fazla hidratasyon elde etmek amacıyla, GGBFS hidratasyonunda gerekli alkalinitenin sağlanabilmesi için karışımdaki CEM I oranı GGBFS'den fazla olmalıdır. Bu çalışmanın sonucu; GGBFS ve CEM I karışımlı çimentonun, G sınıfı çimento ile karşılaştırıldığında yüksek kalitede bir kuyu çimentolama malzemesi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In well cementing, the cement slurry is exposed to the conditions far different than those of ordinary Portland cement (PC) used in construction. After placement, hardened cement paste should preserve integrity and provide zonal isolation through the life of the well. American Petroleum Institute (API) Class G cement is the most common cement type used in various well conditions. Class G cement has a high degree of sulfate resistance which makes it more stable than PC when subjected to the compulsive well conditions. Ground granulated blast furnace slag (GGBFS) blended cement has a long history of use in the construction industry, but is not extensively used in well cementing applications.This study presents an experimental program to investigate the applicability of CEM I and GGBFS blended cement pastes in the well cementing industry. Class G cement and blends of CEM I and GGBFS with the proportions (80:20), (60:40), (40:60) and (20:80) are prepared with same water/cement ratio (0.44) as restricted for Class G cement in API Specification 10A to be tested. The cement pastes are cured for ages of 1 day, 7 days and 28 days at 80 ?C which represents the condition of medium-depth oil wells.The presence of an adequate amount of GGBFS in the blend improves properties of the cement paste especially in the long term and at elevated temperatures. They are comparable to and under some conditions more preferable to the neat Class G cement paste. However, the physical properties of cement pastes prepared with neat Class G cement develop within the first day and negligible change is observed later. In order to get better hydration for the blended cement paste, the amount of CEM I must be kept more than GGBFS in the blend to provide sufficient alkalinity for the hydration of GGBFS. The conclusions obtained from this study indicate that GGBFS blended CEM I produces high quality well cementing material when compared to Class G cement.