Sustainability of high-rise buildings:Energy consumption by service core configuration
Yüksek binalarda sürdürülebilirlik: Servis çekirdeği yapılanması yoluyla enerji tüketimi
  1. Tez No: 313758
  2. Yazar: İLKAY GÜRYAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M.HALİS GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
'Sürdürülebilirlik' konseptinin son 20-30 senede dünya çapında önem kazanması, karbon salınımının başlıca kaynaklarından olan inşaat sektöründe değişimlere yol açmıştır. Günümüzün kentsel alanlarında baskın olan yüksek binalar da inşaat sektörünün hızla artan öğeleri olarak bu değişimden payını almıştır. Buna rağmen yüksek binaların sürdürülebilirliği tartışmalıdır. Bazı çevreler tarafından doğası gereği enerji etkin olarak değerlendirilmesine rağmen, özel olarak tasarlanan sürdürülebilir yüksek bina örnekleri dünyanın her yerinde görülmeye başlanmıştır.Bu tez çalışmasının amacı, servis çekirdeği yapılanmasının yüksek binaların sürdürülebilirliğine olan etkisini incelemektir. Çalışma kapsamında farklı servis çekirdeği çeşit ve yerleşimlerinin binanın enerji tüketimine olan etkisi değerlendirilmiştir. Bu amaçla, olası tasarım seçeneklerini temsil eden merkezi, uç ve bölük çekirdek tipolojilerine sahip on altı adet alternatif model oluşturulmuştur. Bu modeller oluşturulurken bina yükseklikleri, net ve brüt alanlar, kat verimliliği oranı, kullanılan malzemeler, insan sayısı, ekipman gibi değişkenler sabit tutulurken, sadece servis çekirdeklerinin çeşidi, yerleşimi ve bina yönelimleri değiştirilmiştir.Bahsedilen on altı model, eQUEST adında bir termal simulasyon programıyla test edilmiştir. Programda İstanbul'un hava verileri kullanılmış ve simülasyon, ofis ve çekirdek alanları için uygulanan iki farklı iklimlendirme stratejisine göre gerçekleştirilmiştir. İki senaryo için de, 'ayrık çekirdek' tipolojisindeki modeller servis çekirdeğinin yerleşimi ve bina yönlenmesinden bağımsız olarak enerji tüketimi açısından en düşük değerleri almıştır. Bunun yanı sıra, 'uç çekirdek' tipolojisindeki modeller ortalama değerlere, 'merkezi çekirdek' modelleri ise tahmin edildiği gibi en çok enerji tüketmeleriyle ilintili olarak en yüksek değerlere sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of 'sustainability' came into question during the last few decades world-wide. As one of the main source of carbon emission, construction industry is also affected by this movement. High-rise buildings which became proliferative components of construction industry dominate today's urban centers. Although they are defended as being inherently energy efficient by some people, specially designed sustainable high-rise building examples emerged after the sustainability movement all over the world.This dissertation examines the role of the service core configuration on the sustainability of high-rise buildings. In this context, the effect of different core types and locations on the energy consumption of high-buildings is evaluated. For this respect, sixteen alternative configuration models with central, end and split core types are determined as the representative of possible design choices. The alternatives share the same height, net and gross floor area, floor efficiency, materials, internal gains, etc. They just vary in type and location of the service core and orientation of the building mass.Energy consumptions of the sixteen models are tested with eQUEST, a thermal simulation program, by using the climatic data of Istanbul. The simulation is conducted according to two air conditioning scenarios for office and core zones. For both of the scenarios, split core alternatives are found as the most energy efficient configurations regardless of the core location and building orientation. Moreover, it is observed that while the end core alternatives giving average values, central core configurations have the highest energy consumption results, as predicted.