Developing an impact evaluation framework for product designers inspired by the capability approach: A case study on the Philips Chulha
Yararlılık yaklaşımından esinlenilerek ürün etkisi değerlendirme çerçevesi geliştirilmesi: Philips Chulha üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 313762
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVİD V. KEYSON, ÖĞR. GÖR. FİGEN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ürün tasarımı alanında, hızlı büyüme ve yeni gelişen endüstrileşme süreçleri nedeniyle yeni oluşan pazarlar için tasarıma giderek artan bir ilgi oluşmuştur. Giderek gelişen global yaşam hakkındaki kaygıların ne kadar uzun süredir varolduğu düşünülecek olursa bu konuda çok az yol alınmış olması şaşırtıcıdır. Bu da izlenen mevcut yöntemlerin yetersiz olduğunu düşündürmektedir. Amartya Sen'in önerdiği Yararlılık Yaklaşımı, insanların hangi nedenlerle neyi değerli bulduklarına veya bulmadıklarına, ne olmak veya ne yapmak istediklerine odaklanarak eşitsizliği ve yoksulluğu değerlendirecek yeni bir yaklaşım sunmaktadır. Ürünler bu konuda önemli bir araçtır. Bu çalışmada, bu yaklaşımdan esinlenilerek bir değerlendirme çerçevesi geliştirilmiştir. Çerçeve, bir alan çalışması ile test edilmiştir. Bu bağlamda, Philips tarafından Hindistan'ın kırsal kabile bölgeleri için sübvansiyonla desteklenerek geliştirilmiş, odun ateşi ile kullanılan çömlek fırın Chulha'nın sosyolojik bağlamdaki etkinliği alan çalışmasında değerlendirilmiştir. Sosyolojik etkiler, Yararlılık Yaklaşımı bağlamında, Kleine'nin Seçim Çerçevesi ve Bourdieu'nün habitus kavramı kullanılarak tespit edilmiş ve açıklanmıştır. Değerlendirme çerçevesi, hedef kullanıcıyla ürün hakkında etkin diyaloğa girilebilmesi konusunda başarılı olmuştur. Zorunlu olarak devreye sokulan çevirmen çalışmanın yürütülmesinde oldukça etkili olmuştur. Çalışma sadece bir bölgede gerçekleştirilebildiği için tek bir alan çalışması üzerinden kesin yargılara varmak mümkün değildir. Dolayısıyla, görüşme yapılan kişilerle görüşmeyi yapan arasındaki işbirliğini arttırmak için değerlendirme çerçevesinin geliştirilmeye ve ilave testlere ihtiyacı vardır. Sonuç olarak, ürün tasarımcıları geliştirilmiş değerlendirme çerçevesini, gelişim amaçlı tasarım olasılıklarını ve fırsatlarını ortaya çıkarabilmek için muhtemel bir çerçeve olarak kullanabilirler.
Özet (Çeviri)
Within the field of Product Design there is an increasing interest in designing with emerging markets. Considering how long people have already been concerned with increasing globalliving standards it is surprising how little has been achieved. This suggests our current methods are insufficient. The Capability Approach (CA) by Amartya Sen offers a new way ofassessing inequality and poverty, focusing on what people have reason to value to be or do. Products can be means to achieve these beings and doings. An evaluation framework inspiredby this philosophy was developed. The framework was tested in a case study. The sociological impact was evaluated of the Philips Chulha, a subsidized cooking stove implementedin tribal India. The impact in terms of the CA was identified and explained using Kleine?s Choice Framework and Bourdieu?s concept of habitus. The framework was successful in engaging into deep dialogues with the target users. The interpreter appeared to be highly influential on the way the study was executed. Since the research was conducted in one region, no firm statements could be made based on this single case study. The framework needs further testing and developing in order to increase the collaboration between the interviewer and the interviewee. Eventually product designers can use the improved evaluation framework as a prospective framework to uncover design opportunities for developmental purposes.